Konya’daki vaka sayısı düşüyor

Konya'daki vaka sayısı düşüyor

Konya Valisi Özkan, İl Hıfzıssıha Kurulu ve filyasyon ekipleriyle yaptıkları çalışmalarla şehirdeki vaka sayılarının düşüşe geçtiğini açıkladı

25 Eylül 2020 - 17:34 - Güncelleme: 25 Eylül 2020 - 19:11

Konya Valisi Vahdettin Özkan, kentte vaka artışlarının planlı ve organize çalışmayla azaldığını söyledi.

Vali Özkan, son 2 ayda salgınla mücadele için hazırladıkları eylem planı kapsamında ilk olarak, salgını önlemek için analiz birimi kurduklarını belirterek, salgınla mücadeleyi etkinleştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla, mahalle, sektör, apartman ve kuruluşlarda hangi çalışmaların yapılması gerektiğiyle ilgili analizler yapıldığını, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun buradan çıkan sonuçlara göre karar alıp uygulamaya geçtiğini kaydetti. 

Evde tedavi gören koronavirüslü hastalara ilaçlarının Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan 'Mobil İlaç Dağıtım Merkezi' sayesinde evlerine ulaştırıldığını, 'Alo Covid Danışma' hattıyla da herkesin virüsle ilgili sorularına cevap bulabildiğini dile getiren Özkan, eylem planına diğer kurum ve sektörlere ait araç gereç ve personeli tahsis etmek için hukuki olarak mevzuattan kaynaklanan sağladığı avantajlardan faydalanmak ve kriz imkan kabiliyeti nedeniyle AFAD gibi güçlü aktörü de bu plana dahil ettiklerini, alınacak uygulamaları daha hızlı hayata geçirdiklerini ifade etti.

Özkan, pozitif hastaların temasta oldukları kişileri tespit eden filyasyon ekip sayısını 3 katına çıkartıp 450 kişiye ulaştırdıklarını söyleyen Özkan, bunun yanı sıra karantina kapsamında evde olması gereken kişilerin takibi için de sağlık çalışanları dışında öğretmen ve bölgesine göre polis veya jandarmadan oluşan 385 kişilik izolasyon takip ekibi kurduklarını bildirdi.

Özkan, şunları söyledi:

''Aralarında doktorların da bulunduğu 80 kişilik ekip de evde teşhis ve tedavi uyguluyor. 385 kişilik izolasyon takip ekibimiz, evinde olması gereken hastaları sürekli takip ediyor. Aileyi ziyaret edip, ihtiyaçlarını giderme konusunda Vefa Hizmet Gruplarıyla bağlantısını sağlıyor, hem de evde kalmaları yönünde telkinde bulunuyor. Aynı şekilde akrabasına veya bulunduğu apartmanın yöneticisine tembihlerde bulunularak sosyal denetim mekanizması oluşturuluyor. Bu da bulaşın önlenmesi açısından riski bertaraf eden önemli müdahale aracı haline geldi'' diye konuştu.

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde koronavirüs danışma hattı kurduklarını kaydeden Vali Özkan, 35 kişinin görev yaptığı (0 332 310 42 42) numaralı danışma hattında Covid’le ilgili sorunu olan bütün vatandaşların buradan bilgi alabildiğini belirtti. Evde olan pozitif hastaları takip etmek üzere 'Evde Pandemi Takip' birimini kurduklarını da duyuran Özkan, bu birimde de 100 kişinin evde tedavi olan hastaları tek tek arayıp, ihtiyaçları ve tedavisini takip ettiğini bildirdi.

Kovidli hastaların bulaş riskini azaltmak için evde tedavi gören pozitif hastaların ilaçlarını evlerine teslim etmek için de 'Mobil İlaç Dağıtım Merkezi'ni kurduklarını anlatan Özkan, "Hastanede teşhis konulup eve gönderilen hastalar çin doktorlarımız ilaçları reçete haline getiriyor ve ilaç dağıtım merkezine bildiriyor. Mobil ilaç dağıtım ekibimiz de ilaçları hastalarımıza teslim ediyor. İl merkezinde 12 ekip, ilçelerimizde ise her sağlık müdürlüğümüzün kendi ekibini oluşturmasıyla bu faaliyet icra ediliyor. Bu şekilde pozitif olan kişinin, tekrar tekrar hastaneye gelmesini önlemiş oluyoruz. Dolayısıyla bulaşın önlenmesi yönünde ciddi anlamda tedbir alıyoruz. Hızlı bir şekilde tedaviye başlamış oluyoruz. Daha ileri aşama zatürre gibi komplikasyonu önlemiş oluyoruz. Bununla yoğun bakımlardaki hastane üzerindeki yükü azaltmış oluyoruz" ifadelerini kullandı.

Son günlerde vaka artış oranında azalma olduğuna dikkat çeken Vali Özkan, kontrol sağlanmış olmasının kuralları gevşetmemiz anlamına gelmemesi gerektiğini vurguladı. Özkan, salgının maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek sıfırlanacağı sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zazadın Hanı'nda düğün
Zazadın Hanı'nda düğün
Son 24 saatin koronavirüs rakamları açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs rakamları açıklandı