Konya’daki vahim olayla ilgili ortak basın açıklaması

Konya'daki vahim olayla ilgili ortak basın açıklaması

Yaşananların ardından Konya Protokolü de Mevlana Meydanında ortak basın açıklaması yaparak olayın bir etnik çatışma olmadığını bir kez daha tekrarladı, sağduyu çağrısı yaptı.

31 Temmuz 2021 - 15:55

Konya’da dün akşam saatlerinde düzenlenen silahlı saldırıda aynı aileden 7 kişinin hayatını kaybettiği acı olayı etnik bir çatışmanın sonucuymuş gibi göstermeye çalışan çevreler, sosyal medya üzerinde ciddi bir provokasyona başladı.
Olayı gerçekleştiren ve firar eden bir kişinin de yakalanması için çalışmalar devam ederken Konya’da siyasi partiler ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ortak basın açıklaması yaptı.

AK Parti, MHP, BBP ve İYİ Parti'nin yanı sıra sivil toplum kuruluşalarının temsilcileri, oda başkanları ve belediye başkanları Mevlana Meydanında ortak basın açıklaması yaparak o iddialara tepki gösterip, olayın siyasallaştırılmaya çalışıldığının altını çizdi.

Heyet adına basın açıklamasını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta yaptı.

Basın açıklamasında sivil toplum kuruluşları temsilcileri, oda başkanları,  BBP Konya İl Başkanı Osman Seçkin, Alperen Ocakları Konya İl Başkanı Musa Karaçor, MHP İl Başkanı Remzi Karaaslan, AK Parti  İl Başkanı Hasan Angı, İlçe Belediye Başkanları, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve milletvekilleri katıldı.

AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta: "Konya’nın Meram ilçesinde 30.07.2021 tarihinde yedi vatandaşımızın uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiği olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma yapılıyor olup olayın tüm yönleriyle aydınlatılması için gerekli tüm işlemler başlatılmıştır” dedi.

"CİNAYETİ ETNİK BİR ÇATIŞMA GİBİ SUNANLARIN AMACI PROVOKASYONDUR"
AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta: "Dün meydana gelen elim hadisenin faili olduğu kamera görüntüleri ile değerlendirilen şüphelinin yakalanması için tüm imkanlar seferber edilmiştir. Aynı aileden yedi kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak aralarında olayı gerçekleştiren ve halen yakalama çalışmaları devam eden şüpheli dışında 10 kişi gözaltına alınmış olup adli işlemler sürmektedir. Söz konusu işlenen cinayeti etnik bir çatışma gibi sunanların amacı provokasyondur. Canice gerçekleştirilen bu olay üzerinden provokatif amaçları ve açıklamaları olanlar ülkede kapsamlı bir iç karışıklık çıkarma heveslisidirler" dedi.

"KONUNUN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"
"İnsanların acıları üzerinden siyaset yapanların, Türkiye’nin kardeşliğini hedef alanların amacı ülkede nefret söylemi üretmektir" sözleriyle konuşmasına devam eden Usta: Olay tüm detaylarıyla bir etnik çatışma değilken bunu Türk-Kürt çatışması olarak gösteren odaklar kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi hedef almaktadır. Bu topraklar üzerindeki kardeşlik sarsılmaz bağlarla birbirine bağlıdır. Acılar üzerinden provokasyon üretenlerin hesapları hep boşa çıkacaktır. Irkçı nefret söylemleri üretmeye çalışanların yaptıkları büyük bir sorumsuzluktur. Konya’mızın, Türkiye’mizin birlik ve beraberliğine kastetmeye çalışanlar hedeflerine asla ulaşamazlar ve buna kimsenin gücü yetmez. Allah birlik, beraberlik ve kardeşliğimize zeval getirmesin. Kaybettiğimiz 7 cana bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, olayın aydınlatılması için çalışan yetkililerimize kolaylıklar diliyorum. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Ailemizin acısı hepimizin, tüm Konya’mızın ve Türkiye’mizin acısıdır. Ailemizin yanındayız" ifadelerine yer verdi. 

KONHABER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vaka sayısı 30 bine yaklaştı
Koronavirüste vaka sayısı 30 bine yaklaştı
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor