Konya’da yetiştirilen yerli tohum, Yozgat’ta tanıtıldı

Konya'da yetiştirilen yerli tohum, Yozgat'ta tanıtıldı

Konyalı bir firma tarafından geliştirilen "ALP-1" Buğday Tohumu, Yozgatlı çiftçilere tanıtıldı. Yerli ve milli tohumun Türk tarımını dışa bağımlılıktan kurtaracağı bildirildi

14 Haziran 2020 - 14:26

Orta Anadolu Bölgesinde yüksek verim alınan yerli ve milli ekmeklik buğday "ALP-1" isimli Buğday Tohumu, Yozgat'ın Sorgun İlçesine bağlı Büyüktaşlık ve Babalı köylerinde yapılan tarla gününde bölge çiftçisine tanıtıldı. Tarla gününde Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, çiftçilere, tarımda tohumun önemi ve ALP-1 Ekmeklik Buğday tohumu hakkında bilgi verdi.

Yeni tescil edilen ALP-1 Ekmeklik Buğdayın Türkiye'de çok geniş alanda ekimini gerçekleşetirdiklerini dile getiren firma yetkilisi Ziraat Yüksek Mühendisi Alptekin İlgün, kıraç arazide dekar başına 450 kg sulu arazide dekar başına 850 kg kadar verim alındığını söyledi. İlgün, tohum alanındaki çalışmalarla yerli tohumların 10 yıla kadar tarlalarda kullanılmaya başlayacağını belirterek, şunları söyledi:

"Sertifikalı tohum üretimi miktarı olarak ilk dört sırayı alan İsrail, Fransa, Ukrayna, Yugoslavya çeşitleri şu anda bizim önümüzde. Biz yerli firma olarak onlardan sonra dördüncü veya beşinci sıradayız. Amacımız hızlandırılmış ıslah dediğimiz, yani melezleme denilen metodlarla gen transferini, kısaca buğdayların üstün özelliklerini, enerjisini, glütenini, proteinini, soğuk ve kurağa dayanıklılığını veya hastalılara dayanıklılığını, dekar verimini uzmanlarımız çözdü. Yerli tohum çeşityeri 10 yıla kadar Türk tarlalarında yerini almış olur. 10 ila 8 sene içerisinde yapabilirsek ülkemizi yabancı tohum çeşitlerden kurtarırız."

Selçukluk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Süleyman Soylu da ALP-1 Ekmeklik Buğdayın gelecekte Orta Anadolu çiftçisinin önemle tercih edeceği bir tohum olacağını ifade ederek. bu tohumu topraklarıyla buluşturan çiftçinin bir sulama ile dekarda 500, iki kere sulamada 600, üç kez sulamada ise 700 kilonun üstünde ürün alacağını kaydetti. Bu verimin çiftçinin yüzünü güldüreceğini vurgulayan Soylu, Konya'da sulu tarlalarda 1 tona yakın verim alan çiftçiler olduğunu anlattı.

Tarlasına Alp-1 Ekmekli Buğdayı eken çiftçi Erdal Cemil Şahin, memnuniyetini dile getirerek 600 kilogram verim beklediklerini söyledi. Şahin, "Geçen sene yaptığımız ekimden toplamda 300 ve 350 kilogram verim sağladık. Bu aldıklarımızla birer dönüm arazilerde tohum yettiği gibi aralarına birer metre, yarım metre boşluk bırakarak ekimini yaptık. Bu sene yaptığımız ALP-1 ekmeklik buğday tohumundan tarladan tahmini 600 kilogram verim olmasını bekliyoruz. 200 kilogram verim sağladığımız tarlalarda 600 kilograma kadar verim almaya başlamak biz çiftçiler için büyük önem taşımaktadır. Önemli olan azla çok kazanmaktır. Araziye yapılan ekimin çok fazla olması para kazanıldığı anlamına gelmiyor. Daha küçük tarlada daha fazla verim almak çiftçi için büyük fark yaratır” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
42 FETÖ silahlı terör örgütü üyesi daha deşifre oldu
42 FETÖ silahlı terör örgütü üyesi daha deşifre oldu
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını çözmek için geliyoruz”
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını...