Konya 746. vuslatı bekliyor

Konya 746. vuslatı bekliyor

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak başkanlığında düzenlenen basın toplantısı ile Hz. Mevlana'nın 746. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri hakkında bilgi verdi

28 Kasım 2019 - 13:20

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Hz. Mevlana'nın 746. Vuslat Yıldönümü Anma Törenlerine hazır olduklarını söyledi. Konu ile ilgili Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak başkanlığında Tantavi Kültür Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında 7-17 Aralık tarihleri arasında "Vefa Vakti" mottosuyla gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında bilgi verildi.

Mevlana törenlerini geçen yıl parmakla gösterilecek etkinliklerle gerçekleştirdiklerini, bu yıl da toplam bin 338 program ile Hz. Mevlana'yı, adına ve felsefesine uygun biçimde anmayı hedeflediklerini belirten Vali Toprak, "Hz. Mevlana, Konya'dan yükselen, dünyada karşılık bulan değerimiz. Bu yıl da anma programlarına geçen yıl olduğu gibi titizlikle hazırlandık. Hz. Mevlana'nın, her zaman gündemde tutulup, doğru tanıtılıp, doğru anlaşılması gerekiyor. O'nu, yaşamı ve felsefesine göre anmalıyız. Bu yılki temamız 'vefa' üzerine. Vefa, önce yaratıcımıza karşı vefa göstermekle başlıyor. Ben de Konyalılar adına vefa duygumu ifade etmek istiyorum. Belediyelerimiz, üniversitelerimiz, vakıflarımız, STK'lar çok güzel destek verdi. Tiyatro, panel, müzik dinletisi, atölye çalışmaları gibi toplam bin 338 program var. Hz. Mevlana'nın bize bıraktığı canlı mirastan en iyi şekilde yararlanmak için çok güzel programlar icra edilecek. Programlarında bir değişiklik olmazsa 3 bakanımız da törenlere katılacak. 746. Vuslat törenlerinin hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Hz. Mevlana'nın 746. Vuslat Yıldönümü Anma Törenlerinin bu yılki mottosu olan "vefa"nın en çok bu millete ve ümmete yakıştığını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da etkinliklere dünyadan ve Türkiye'nin farklı şehirlerinden on binlerce misafir beklediklerini söyledi. Altay, törenlerin dünya markası olmasında destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkür etti.

Konuşmaların ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar "Vefa Vakti" temalı Hz. Mevlana'nın 746. Vuslat Yıldönümü Anma programları hakkında sunum yaptı. 1937 yılından beri yapılan Mevlana törenlerinin bu yıl 82.sini tertip ettiklerini kaydeden Yarar, "Vefa Vakti"ni anlattı. Vefa kavramının İslam'ın insanlığa armağan ettiği en değerli kavramlardan biri olduğunu dile getiren Yarar, "Mevlana'nın düşünce dünyasında vefa, aynı zamanda insanların arasındaki birlik ve dirliğin olmazsa olmaz şartıdır. İyiliklerin karşılıksız bırakılmaması kadar iyilikte ve dostlukta yarışmak da Hz. Mevlana'ya göre vefadır. 'Kendi topraklarına vefa ek' buyuran Hz. Mevlana'yı vuslat yıldönümünün 746. yılında anmamız, anlamaya çalışmamız, bu toprakları yaşayışı ve fikirleriyle bereketlendiren bu zata duyduğumuz muhabbetimizden, vefamızdan kaynaklanmaktadır" diye konuştu.

Yarar, 7 Aralık 2019 Cumartesi günü Şems-i Tebrizi Türbesi'ni ziyaret ile başlayacak törenlerde ilk gün Vefa Vakti Yürüyüşü, Nevbe Merasimi, tekke pilavı ikramı, gülbang duası, sergi, sanat ocağı mevlevihane ve atölye çalışmalarının açılışı, Kur'an-ı Kerim tilaveti, Türk Tasavvuf Müziği konseri, Mesnevi sohbetleri ve sema ayin-i şerifi yapılacağını kaydetti.

17 Aralık'a kadar sürecek törenlerde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, üniversiteler, Konya Devlet Tiyatrosu, Uluslararası Mevlana Vakfı, İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi tarafından gerçekleştirilecek programlarda ise sempozyumlar, paneller, konferanslar, Mesnevi dersleri, sergiler, türbe önü buluşmaları, selsebil tasavvuf müziği konserleri, tiyatrolar, söyleşiler, imza günleri, atölye çalışmaları, şehir gezileri ve sema törenleri yapılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaattin Çakıcı, Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti
Alaattin Çakıcı, Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti
Koronavirüsten bugün 22 kiyi hayatını kaybetti
Koronavirüsten bugün 22 kiyi hayatını kaybetti