Kocası tarafından yakılan Rukiye Ay’ı Aylin Nazlıaka savundu

Kocası tarafından yakılan Rukiye Ay'ı Aylin Nazlıaka savundu

Kocası tarafından kaynar su ile yakılan Rukiye Ay'ı duruşmasında savunmak için Konya'ya gelen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, "Kendini hayatın merkezinde sanan eril zihniyete dur demek için buradayız" dedi

04 Mart 2021 - 13:25 - Güncelleme: 04 Mart 2021 - 13:41

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, kocası tarafından kaynar su dökülerek vücudunun çeşitli bölgelerinde yanıklar oluşan Rukiye Ay’ın duruşmasını takip edip destek vermek için Konya’ya geldi.

CHP İl binasında Konya İl Başkanı Barış Bektaş ile İl ve ilçe kadın kolları üyeleriyle birlikte açıklamalarda bulunan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, sadece Rukiye Ay için değil, bütün kadınlara yönelik yapılan şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi için bir araya geldiklerini belirtti.

Şiddete uğrayan tüm kadınların yanında olacaklarını belirten Nazlıaka şunları söyledi:

“Bugün, sadece kahvaltıya erken çağırdı bahanesiyle kaynar su dökülerek şiddete uğrayan kız kardeşimiz Rukiye’nin yanında olmak için değil, aynı zamanda kendini hayatın merkezinde sanan eril zihniyete dur demek için buradayız. İşte şimdi ayakta, dimdik ve güçlüyüz! Yaralarımızı haklı mücadelemizle sarıyoruz, dayanışmamızla cesaretimizi büyütüyoruz. Faillerin, potansiyel suçluların sırtı sıvazlayan anlayış yaygınlaştıkça, biz kadınlar; sokak sokak, mahalle mahalle, şehir şehir yan yana geliyoruz. Örgütlenerek tüm haklarımıza sahip çıkıyoruz. İnsanca, eşit, güvenli ve güvenceli bir yaşam talebimizden vazgeçmiyoruz. Adliye saraylarında dayanışıyor, yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz. Kahvaltının saatini, yemeğin tuzunu, çocuğun ağlamasını bahane ederek kadına şiddet uygulayana, eşitlik mücadelemizle cevap vereceğiz.”

Kadına ilişkin şiddet olaylarına ilişkin AK Parti iktidarına yüklenen Nazlıaka açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Aileyi kutsarken kadını birey olarak görmeyen ve dört duvar arasına sıkıştırmaya çalışan bu siyasi iktidar, analara cenneti vadetmekten öteye gitmedi. Kadınlar, çocuklar bu dünyada cehennemi yaşıyor. Düşündüklerini ifade edemiyor, rahatça sokakta dolaşamıyor, hakkını arayamıyor. En temel hakları olan yaşam hakları bile tehdit altındayken, yardım çığlıklarını sosyal medyadan duyurmak zorunda kalıyor. Kadınlar, en çok en yakınlarından şiddet görüyor. Şiddete, en güvenli yer olduğunu düşündükleri evlerinde uğruyor.”

“Bugün Rukiye’nin, yarın Rukiye ile birlikte diğer şiddet gören tüm kız kardeşlerimizin yanında olacağız” diyen Nazlıaka, “Şu an yargılaması devam eden sanık Ali Ay tutuklu ise, bu kadınların mücadelesi sayesinde olmuştur. Biz kadınlar, hiç kimsenin geleceğinin çalınmasına izin vermeyeceğiz. Ölümü ve şiddeti kutsayan bu düzeni değiştireceğiz. Kuşkusuz o gün; kadınları tehdit ederken aslan kesilen ama indirim almak için duruşma salonlarında çırpınanların ahlakını da yerle bir etmiş olacağız. Rukiye’nin vücudundaki yanık izleri elbet bir gün geçecek ama kalbinde açılan yara hiç kapanmayacak. İşte biz; biraz olsun onun yaralarına merhem olmak için buradayız” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında konuşan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş ise, “Şiddet gören ve ezilen kadınlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Elimizden gelen her türlü desteği sağlayacağız. Bu anlamda Konyalı Rukiye Ay kardeşimizin duruşmasını da takip edeceğiz. Kadın Kolları Genel Başkanımız Aylin Nazlıaka ile birlikte duruşmaya katılıp, destek vereceğiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek