Koca: Yüz yüze eğitime geçmekten yanayız

Koca: Yüz yüze eğitime geçmekten yanayız

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüste gelinen son nokta ile ilgili Erzurum'da yaptığı açıklamada, yüz yüze eğitime geçmekten yana olduklarını, Bilim Kurulu toplantısında yapacakları değerlendirmenin ardından bu konudaki kararı açıklayacaklarını söyledi

16 Ekim 2020 - 21:42

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Erzurum, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan, Erzincan, Tunceli ve Bingöl’de incelemelerde bulundu. Bakan Koca incelemelerin ardından Erzurum'da basın mensuplarına koronavirüsle ilgili son durumu değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kapalı alanlarda virüsün yayılım imkanının genişleyeceğini ve sonbahar, kış aylarında mevsimsel grip vakaları ile birlikte salgınla baş etmenin güçleşeceğini dile getirerek, "Eldeki bilgilere göre, virüs bugüne dek en az 39 milyon kişiye bulaştı. Şunu unutmayın en başta bu sayı sadece bir idi. Koronavirüs dünyaya o bir kişiden yayıldı. O bir sayısı 39 milyona ulaştı. Aramızda sadece bir koronavirüs taşıyıcısının olması, izole edilmediği sürece riskin devam ettiği anlamına gelir. Bulaşma riski açısından baktığınızda tüm dünyada toplam aktif vaka sayısı geçmiş aylara kıyasla kat kat fazladır. Dün tüm ülkelerce son 24 saatte tespit edilip bildirilen yeni vaka sayısı 429 bin 122'dir. Bunların çoğu şikayet üzerine tanı konan kişilerdir. Tahminlere göre, halen dünyadaki aktif vaka sayısı 70 milyonun üzerindedir" dedi.

Bir ay öncesine göre virüsün yayılımının önünün kesildiğini, bu başarının İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş, Denizli gibi şehirlerde de gösterilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Koca, "İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş, Denizli'deki artış elbette tüm Türkiye için risktir. Erzurum'dan bu kentlerin sakinlerine sesleniyorum. Esas olan sizin maskenizi takmanız, sosyal mesafe kuralına uymanızdır. Salgının önü ancak yeni bulaşmalar önlenerek kesilir. Bize yardımcı olun, virüsün size bulaşmasına izin vermeyin" ifadelerini kullandı.

"YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇMEKTEN YANAYIZ"

Önümüzdeki dönemde yüz yüze eğitime geçmekten yana olduklarını, konuyu önümüzdeki hafta Bilim Kurulu'nda görüşeceklerini dile getiren Koca, şunları söyledi:

"Yüz yüze eğitimle ilgili açılan sınıflarımız oldu. Bu dönemde özellikle konuyla ilgili Bilim Kurulu'nda Milli Eğitim Bakanlığı ekibiyle ile uzun süre çalıştık. Açılan sınıflarla ilgili okullarda vaka sayılarında pozitif bulduğumuz vaka sayısında bir artış olmadığını görüyoruz. Hatta açılmayan yüz yüze eğitime göre kısmen düşüşlerin olduğunu da biliyoruz. Bu muhtemelen alınan tedbirlerin ve kontrollü davranışların sonucu olabilir. Önümüzdeki dönemde yüz yüze eğitime geçmekten yanayız. Salgının seyrini görerek bu doğrultuda kademelendirmenin nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili Bilim Kurulu'nun değerlendirmesi olacak. Sanırım gelecek hafta Bilim Kurulu'nda bu konu gündeme gelmiş olacak."

COVİD-19 AŞISINI MUHTEMELEN ARALIK AYINDA VATANDAŞA UYGULAYABİLİRİZ

Bakan Koca, Covid-19 aşı çalışmalarının sonuçlarının bir buçuk ay içerisinde alınacağını kaydederek, çalışmaları yürüten firmalarla yakın iş birliği içinde olduklarını söyledi. Dünyada şu an faz3 aşamasına gelmiş 6 tane aşı bulunduğunu, bunlardan iki tanesinin faz3 çalışmasının ülkemizde gönüllülere yapılmaya başlandığını bildiren Bakan Koca. "Biri Pfizer'in bir diğeri Çin snovak aşısı, bir de Rusya'nın faz3 aşamasına gelen aşı var. Bu aşılardan özellikle Türkiye'de faz3 çalışmasına izin vermemizin maksadı, aşıların bölgesel ve özellikle insandan insana farklı bir etki gösterebileceğini, bizim insanımızda bu aşının gösterdiği etkiyi görmek istediğimizi ve buna göre aksiyon almak üzere gönüllü olmak üzere izin verildi. Önümüzdeki 1 veya 1,5 ay içerisinde bu aşıların sonuçlarını görmüş olacağız. Bu yıl şu an faz3 çalışması yapılan aşılardan eğer vatandaşımıza uygulananlardan bağışıklığı olumlu sonuçlanan olursa bu yıl içinde vatandaşımıza uygulama imkanımız olabilir. Muhtemelen Aralık ayı olabilir. Yerli aşıda gelinen noktada, sadece bir tip olmadığını bilelim. Birçok ülkeden farklı olarak geliştirilen aşıyı bilelim" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zazadın Hanı'nda düğün
Zazadın Hanı'nda düğün
Son 24 saatin koronavirüs rakamları açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs rakamları açıklandı