Kısıtlama bitti, normalleşme başladı

Kısıtlama bitti, normalleşme başladı

İçişleri Bakanlığı'nın hafta sonunda uyguladığı sokağa çıkma kısıtlamasının gece 24.00'da bitmesiyle yeni normale de geçilmiş oldu

01 Haziran 2020 - 00:24

İçişleri Bakanlığınca 14 büyükşehir ve Zonguldak'ta iki gün süreyle uyguladığı sokağa çıkma kısıtlaması saat 24.00 itibariyle sona erdi. Yasağın sona erdiği dakikalarda ise normalleşme sürecine girildi.

Bakanlığın koronavirüs önlemleri kapsamında, büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van ile Zonguldak il sınırları içinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında 9 bin 877 kişiye cezai işlem yapıldığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamasında, "Söz konusu kısıtlama kararına uymayan toplam 9 bin 877 kişiye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK'nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapılmıştır. Bugün itibarıyla 24 ilimizdeki 2 belde, 20 köy, 34 mahalle ve 2 mezra olmak üzere toplam 58 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmaktadır. Karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerindeki toplam nüfus 51 bin 669'dur" ifadelerine yer verildi. 

NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI

Normalleşme süreci ile 1 Haziran'dan itibaren faaliyet geçecek işletmeler de hazırlıklarını tamamladı.

Yeni normalde faaliyete geçecek kurum ve işletmeler şöyle:

Lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) açılıyor.

Kreşler faaliyete başlıyor.

Kamuda esnek çalışma bitti.

Sürücü, yabancı dil, bilgisayar kursları gibi kurslar kapılarını açıyor.

Yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri gibi işletmeler açılıyor.

Park ve bahçeler, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahillerde (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma serbest.

Giyim pazarları (sosyete pazarı) kuruluyor.

Milli Saraylar’a bağlı müzeler 75 gün sonra bugün yeniden ziyaretçileriyle buluşuyor.

Havayolu şirketleri iç hat seferlerine başlıyor.

65 yaş ve üzeri vatandaşların Seyahat İzin Belgesi almaları ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemek şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri uygulamasına devam edilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar, yanlarında veli/vasisinin bulunması şartıyla Seyahat İzin Belgesi almadan şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bektaş: Polisimizin her zaman yanındayız
Bektaş: Polisimizin her zaman yanındayız
Bizim Çocuk Dergisi yayında
Bizim Çocuk Dergisi yayında