Kış aylarında sinüzite dikkat

Kış aylarında sinüzite dikkat

KBB Uzmanı Op. Dr. İnan, sinüzitin küçümsenecek bir hastalık olmadığını belirterek, tedavi edilmediği takdirde menenjit, beyin apsesi, göz içi apseler, kemik iltihapları gibi tehlikeli komplikasyonlara yol açabildiğini söyledi

25 Kasım 2021 - 13:47 - Güncelleme: 25 Kasım 2021 - 14:08

Kış aylarının gelmesi ile birlikte sinüzit şikâyetleri artış gösterdi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Özel Büyükşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Enver Ferruh İnan, sinizüt hastalarının bu sezonda azami dikkatli olması gerektiğini söyledi.

İnan, "Kafatasında burnun çevresinde bulunan ve sinüs denen boşlukların iltihaplanmasına sinüzit denir. Sinüzit bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalara bağlı olabileceği gibi, alerjik veya toksik nedenlere bağlı da olabilir. Burun tıkanıklığı, koyu akıntı, baş ağrısı, yüzde basınç hissi ve ağrı ile koku alma bozuklukları görülebilmektedir. Ayrıca ateş, ağız kokusu ve öksürük gibi şikâyetlerde sinüzitle birlikte artış gösterebilir" dedi.

SİNÜZİT TANI VE TEDAVİSİ İÇİN KBB HEKİMLERİNE BAŞVURULMALIDIR

Sinüzit’in tanısı hakkında da bilgi veren Op. Dr. İnan, "Sinüzit tanısı KBB uzmanlarınca yapılan detaylı muayene, kan tahlilleri ve radyolojik inceleme gibi yöntemlerle konulabilmektedir. Tedavisi etkene yönelik olarak ve rahatlatıcı bir takım yardımcı ilaçlarla yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.

SİNÜZİT TEDAVİ EDİLMEDİĞİ TAKDİRDE FARKLI KOMPLİKASYONLARA NEDEN OLABİLİR

Sinüzit’in küçümsenmemesi gereken bir rahatsızlık olduğunu belirten Op. Dr. İnan, "Sinüzit tedavi edilmediği takdirde menenjit, beyin apsesi, göz çevresi ve göz içende apseler, kemik iltihapları gibi daha tehlikeli komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu yüzden şikâyetleri olan hastaların vakit kaybetmeden KBB uzmanına başvurması gerekmektedir" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı
Megasaray 3 yıl daha resmi turizm partneri
Megasaray 3 yıl daha resmi turizm partneri