Kırım Tatar Milli Bayrak Günü kutlanıyor

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü kutlanıyor

Dünya Kırım Tatar Derneği, 26 Haziran Kırım Tatar Milli Bayrak Günü nedeniyle evlere, iş yerlerine, araçlara Kırım ve Türk bayrakları asılacağını duyurdu

26 Haziran 2021 - 11:36

Dünya Kırım Tatar Derneği, 26 Haziran Kırım Tatar Milli Bayrak Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Kırım Tatar Milli Kurultayı tarafından 26 Haziran 2010'da Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilan edildiği hatırlatılarak, Kırımlılar evlerinin balkonlarına, iş yerlerine, araçlarına Kırım Tatar ve Türk Bayrakları asmaya davet edildi.

Kırım Demokratik Cumhuriyeti'nin taram damgalı mavi bayrağı ve Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Kırım Tatarlarının milli bayrağı; Türklüğü temsil eden gök mavisi zemin üzerinde yer alan ve binlerce yıllardan beri çeşitli Türk boylarında da kullanılagelen üç dişli ve altın sarısı rengindeki Tarak Tamgadan oluşmaktadır.

1917 yılında kurulan, Kırım Demokratik Cumhuriyeti'nin de milli bayrağı olarak, Tarak Tamgalı Gökbayrak kullanılmıştır. Kırım Demokratik Cumhuriyetini ilan edecek olan ve 9 Aralık 1917 tarihinde açılan I. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın açılış günü münasebetiyle, Kırım’ın bütün şehir, kasaba ve köylerindeki Türk-Tatar daireleri, evleri ve sokakları Tarak Tamgalı Gökbayrak’larla süslenmişti.

Tarak Tamga tarihte çeşitli Türk boylarında, özellikle Kırım’da görülmekte, bugünkü hali ile Kırım Hanlığında ortaya çıkmaktadır. XV. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Kırım’ı ve onun kuzeyindeki geniş bozkırları içine alan kudretli müstakil bir devlet teşekkül etmiş oldu: Kırım Hanlığı’nın başşehri olan Bahçesaray’da bulunan Hansaray’ın bazı giriş kapıları ve duvarlarında da Tarak Tamga’lar görülmektedir. Tarak Tamga’daki üç dişin, Kırım Hanlığındaki üç gücü; tarağın orta dişini Han’ın, sağ dişini Kalgay’ın, sol dişini ise Nureddin’in temsil ettiği rivayet edilmektedir. Bir başka rivayette ise, Tarak Tamga’nın terazi şekli ile adaleti temsil ederek, Kırım Hanlığının adil olduğu anlatılmaktadır.    

18 Mayıs 1944’teki büyük sürgünden sonra büyük mücadelelerle Vatan Kırım’a dönen vatandaşlarımız, Akmescit’te  74 yıl aradan sonra II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nı toplamışlardır. 26 -30 Haziran 1991 tarihleri arasında toplanan II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nda  Gökbayrak milli bayrak olarak Kurultay salonlarına asılmıştı. Kırım Tatar Milli Kurultay’ı  2010 yılında 26 Haziran tarihini Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak ilan etmiştir.

Dünya Kırım Tatar Derneği ”Dünyanın neresinde olursa olsun soydaşlarımızı 26 Haziran günü evlerinin balkonlarına,iş yerlerine,araçlarına Kırım Tatar ve Türk Bayraklarını asmaya davet ediyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Basının öneminin farkındayız"
Kadın Girişimci Üretim ve İşletme Kooperatifi kadınları kalkındıracak
Kadın Girişimci Üretim ve İşletme Kooperatifi kadınları...