Kırım’da 380 yıllık camide ezan sesi yankılanacak

Kırım'da 380 yıllık camide ezan sesi yankılanacak

Kırım'da 380 yıldır ayakta olan Büyük Özenbaş Camii, çeşme ve minare yapılması ve ezan sesinin yeniden semalara yükselmesi için yardımseverlerin yardımını bekliyor

11 Ağustos 2020 - 18:51

Kırım'da bulunan 380 yıllık Büyük Özenbaş Camii, çeşme ve minare yapılması için destek bekliyor.

Dünya Kırım Tatar Dernek Başkanı Mustafa Sarıkamış, 1640 yılında kurulan Kırım Büyük Özenbaş Camii'ne çeşme ve minare yapılması için mutabakat sağlandığını, bunun için destek beklediklerini söyledi.

Cami hakkında bilgi veren Sarıkamış, "Kırım'da 5 camiden 1 tanesi kaldı. Büyük Özenbaş Camii 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününde diskoya çevrildi. 380 yıllık Büyük Özenbaş Camii'nde abdest alabilmek ve Kırım Tatar halkının bu çeşmeden yararlanabilmesi için şadırvana ihtiyaç var. Ayrıca Kırım semalarında ezan sesi yankılanması için minareye ihtiyaç var. Dünya Kırım Tatar Derneği Kırım Müftülüğü, Kırım'da Büyük Özenbaş Camii'nin bütün işleri ile ilgilenen Ayder Mustafayev ve Kırım'daki çeşme ve sebillerin uzmanı Genel Koordinatörümüz Prof. Dr. Akdem Celilov ile görüşerek çeşme ve minare yapılması konusunda mutabakat sağlandı" dedi.

Yardımseverlere "Baki kalan bu kubbede, kıyamete kadar kalacak bir iz bırakalım mı?" diyen Sarıkamış, "1640 yılından beri ayakta durmaya çalışan bu camimizi el birliği ile Rabbimizin sedaları ile tekrar dolduralım mı? Öncelikle şadırvan ve minaresi, iç ve dış bakımları için yapılacak onarımına yardımlarınızı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altay'dan Çumra'ya müjdeli haber
Altay'dan Çumra'ya müjdeli haber
"Engelsiz Tamir İstasyonu istiyoruz"