Kira sözleşmesi doldururken iki kere düşünün

Kira sözleşmesi doldururken iki kere düşünün

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Altınay, vatandaşların kira sözleşmesi imzalarken maddelerin üzerinden iki kere geçmelerini, mağdur olmamaları için sözleşmelerinde bütün ayrıntılara yer vermelerinin kendi menfaatlerine olacağını söyledi

15 Ocak 2021 - 14:19

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, vatandaşların kira sözleşmesi imzalarken ileride mağdur olmamaları için sözleşmeyi dikkatli okumaları önerisinde bulundu.

Hem ev sahibinin, hem de kiracının korunması için kira sözleşmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Altınay, "Ev kiralayacak olan vatandaşlar yıl ortasında beklenmedik bir sürprizle karşılaşmamak adına sözleşme yapmalılar. Evin ne kadar süre kiralanacağı, fiyat ve diğer detayların yer alacağı sözleşmede bazı maddelerin üzerinden iki kere geçilmesi ve dikkat edilmesi gerekiyor" dedi.

Evin kiralanırken bütün detayların belirtilmesi gereken kira sözleşmelerinde ödemeler ve tarihlerin en önemli noktalar olduğunu vurgulayan Altınay, kira sözleşmesi imzalarken dikkat edilmesi gereken detayları şu şekilde açıkladı:

"İlk olarak kiralanacak evin tapusunun evin sahibi üzerinde olduğunu görmelisiniz. Evin sahipliğinin doğruluğunun tespitinden sonra kiralanacak evin adresi, niteliğine dair temel bilgiler sözleşmede yer alsın. Evi kiralayan ile evi kiralayacak olanların kimlik bilgileri, adresleri ve iletişim bilgileri sözleşmede bulunsun. Bedel ve tarihler çok önemli. Yıl içerisinde 'evden çıkmanız gerekiyor' sürprizi ile karşılaşmamak için kiralanacak dönem tarihleri sözleşmede mutlaka yer almalı.

Ayrıca kira ödemelerinin aylık ne kadar olduğu sözleşmede açıkça bildirilmeli. Bunun dışında ödeme yapılacak olan banka hesabına dair bilgiler de sözleşmeye eklenebilir. Kira ödemelerinde kiracılar ödemeleri havale veya eft olarak yapacaklarsa, her ödemede açıklama kısmı doldurulmalı. '2021 Ocak ayı kira ödemesi' gibi. Demirbaşlara dikkat edilmeli, kira sözleşmesinde evin içerisinde yer alan demirbaşlara dair bilgiler yer almalı. Bu noktada mobilyalar, kombi gibi demirbaşlar sözleşmede belirtilmeli. 

Kira kontratında depozitonun içeriği ve hangi şartlarda iade edileceği açık bir şekilde belirtilmelidir. Depozito ödeyen vatandaşların bu depozitoları nasıl geri alacaklarına dair maddeler de sözleşmede açıkça yer almalıdır. En önemli maddelerden biri de kiraya veren ve kirayla tutacak olan kişiler mutlaka Konya Emlakçılar Odası üyesi emlakçıları tercih etmelidir. Odamız üyesi emlakçı esnafımızın önderliğinde yapılacak kira sözleşmelerinde hem kiracı, hem de ev sahipleri zarar görmeyecektir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Normalleşme öncesi korona tablosu umutlandırdı
Normalleşme öncesi korona tablosu umutlandırdı
28 Şubat'ın tanıkları o günü anlattı
28 Şubat'ın tanıkları o günü anlattı