"Kimse öğretmenleri küçük düşürücü ifade kullanamaz”

"Kimse öğretmenleri küçük düşürücü ifade kullanamaz”

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamalarında Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın öğretmeni küçük düşürücü ifadesini eleştiren Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “Kim olursa olsun hiç kimse öğretmenleri küçük düşürücü ifadeyi kullanamaz” dedi

26 Kasım 2019 - 13:12

Eğitim İş Konya Şubesi, Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ile 24 Kasım Öğretmenler Günü programında Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın öğretmen olduğunu düşündüğü muhabire oturuşu nedeniyle tepki göstermesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Eğitim-İş Konya şubesinde düzenlenen basın açıklamasına Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Genel Sekreter Ebru Sungar, Genel Mali Sekreter Hüseyin Kara, Ankara 3. Nolu şube Başkanı Doğan Dağdelen,  Önceki dönem Genel Başkan Veli Demir, Önceki dönem Genel Sekreter Mehmet Altıntop, Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, yönetim kurulu ve üyeler katıldı.

Basın açıklamasında öğretmeni küçük düşürücü ifadenin kabul edilir bir davranış olmadığını vurgulayan Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “24 Kasım Öğretmenler Günündeki programda Konya Valisinin konuşma dili ve tavrı Türkiye’deki öğretmenleri derinden üzmüştür. Konya valisinin öğretmenlere onure edici sözler söylemesi yerine alt memur grubu gibi görerek konuşması bizleri ve öğretmenleri rencide etmiştir. Valinin böyle bir topluluk karşısında küçük düşürücü konuşması bir valiye yakışmaz. Kim olursa olsun hiçbir kimse öğretmenleri küçük düşürücü ifadeyi kullanamaz. Bu nedenle yapılan hata, özür dilemesiyle de geçiştiremez. Mülkü idare amiri olsa da bir öğretmeni küçük düşürücü ifadede bulunamaz. Kitle önünde aşağılayamaz. Konya valisinin kırdığı bu pot ve davranışı ders olsun. Türkiye’deki tüm öğretmenlerin mesleklerinin arkasında durmalarını isterken,  yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz.  Meslektaşlarımızın 24 Kasım öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.

Hitap şeklinin bir valiye yakışmadığına dikkat çeken Eğitim- İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit de “Haberi ilk duyduğumda inanmak istemedim. Bize gelen ilk bilgi bir öğretmeni azarladığı idi, sonra öğrendik ki bir muhabirmiş. İster öğretmen, ister muhabir isterse bir vatandaş, kim olursa olsun, bir vali kim kimseye azar çekemez. Bu tavır, bu hitap şekli ne bize ne de sayın valiye yakışmaz. Ama bizi daha da üzen olay, orada öğretmen sıfatı taşıyanların, valinin bu tavrına alkış tutması” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'da tempo giderek artıyor
Konyaspor'da tempo giderek artıyor
Test sayısı 70 bini aştı
Test sayısı 70 bini aştı