"Kim korkar basından?"

"Kim korkar basından?"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında basının tahakküm altında olduğunu vurguladı

03 Mayıs 2020 - 17:42 - Güncelleme: 06 Mayıs 2020 - 01:53

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, “Kim Korkar Basından?” sorusuyla basın özgürlüğünün önemine vurgu yaptı.

Davutoğlu, basından şaibeli işleri olan, kirli ilişkiler ağına bulaşan, yalanlarla insanları kandıranların basından ve gerçeklerden korkacağına vurgu yaparak, "Eğilmeden, bükülmeden, menfaat peşinde koşmadan, gücün esiri olmadan, halk için, haktan yana haberin, gerçeğin peşindeki tüm gazetecilerin BasınÖzgürlüğüGünü kutlu olsun" dedi.

Basının bugün tek elden yönetilen zavallı bir propaganda aracı haline geldiğine işaret eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bugün, ana akım gazete ve televizyonların kapıları muhalefete kapalıdır. Mevcut düzen içinde, nitelikli gazeteciler işsizliğe mahkum edilmiştir. Gazeteler okunmamakta, televizyonlar izlenmemekte, halk, habere, gerçeğe, bilgiye ulaşabilmek için sosyal medya başta olmak üzere farklı mecralara yönelmektedir.

Gerçekleri söylemeye çalışan basın mensuplarına hapis korkusuyla göz dağı verilmeye çalışılmaktadır. Eleştiriden, özgür düşünceden korkan bir iktidar, kaybetmeye mahkumdur. Gerçek bir demokrasi için, basının özgür olması gerekir. Gazeteciler, özgürce sorup, araştırıp gerçekleri yazabilmelidir.

Cana kast edenlerin serbest, fikrini söyleyenlerin tutuklu olduğu bir ülkede korku ve endişe vardır. Saklayacak, gizleyecek bir şeyiniz yoksa basından korkmanıza gerek yok!.. Unutmayın, basından, gizli saklı iş çevirenler, hukuka uygun iş yapmayanlar, doğruyu söylemeyenler korkar!.. Eğer korkacak bir şeyiniz yoksa, basın özgürlüğüne dokunmayın!.. Yoksa zan altında kalmaya devam edersiniz!..”

Öte yandan Gelecek Patisi Genel Başkanı Davutoğlu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’yu telefon ile arayarak, bütün basın emekçilerinin bu özel gününü kutladı. Görüşmede, Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda geldiği olumsuz tabloya dikkati çeken Davutoğlu, demokratik toplumların özgür basına ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Turgay Olcayto ise Davutoğlu’na bu anlamlı telefonu için teşekkür ederken, cemiyet olarak, basın özgürlüğü konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de son 24 saatte 6.289 kişinin PCR testi pozitif çıktı
Türkiye'de son 24 saatte 6.289 kişinin PCR testi pozitif çıktı
Konyaspor'un yeni transferi Rahmanovic ilk idmanına çıktı
Konyaspor'un yeni transferi Rahmanovic ilk idmanına çıktı