KGTÜ, sanayi ve kamuyu arge zirvesinde buluşturdu

KGTÜ, sanayi ve kamuyu arge zirvesinde buluşturdu

KGTÜ tarafından düzenlenen ve 2 gün süren 4.0 İçin Ar-Ge Zirvesi'nde gıda, tarım ve hayvancılıkta finansal destek sistemleri, gıda teknolojileri ve inovasyon, sürdürülebilir tarım, güvenli ilaç uygulamaları, tarım ve hayvancılıkta dijitalleşme gibi konular ele alındı

11 Kasım 2019 - 11:17

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yaptı. Üniversite, özel sektör ve kamu temsilcilerini bir araya getiren 4.0 için Ar-Ge Zirvesinde; Türkiye’deki Ar-Ge Merkezlerinde üretilen bilgi ve ürün, yürütülen proses, yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Yerli ve Milli teknoloji geliştirmenin önemine vurgu yapılan organizasyonda birlikte hareket edilerek atılacak adımlarla dışa bağımlılığın en aza indirilebileceğine dikkat çekildi.

Geniş bir katılımcı profiliyle Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen 4.0 için Ar-Ge Zirvesi Programı dâhilinde 7 oturum gerçekleştirildi. 2 gün süren zirvede, Ar-Ge Merkezlerinin Getirdiği Yenilikler ve Fırsatlar, Gıda, Tarım ve Hayvancılıkta Finansal Destek Sistemleri, Gıda Teknolojileri ve İnovasyon, Sürdürülebilir Tarım, Güvenli İlaç Uygulamaları, Tarım ve Hayvancılıkta Dijitalleşme, Organik Ürünler başlıklarında sektör temsilcileri, akademisyen ve kamudan katılan uzmanlar sunum yaptı.

Kamu, sanayi ve üniversitelerin birlikte hareket etmesi için ciddi bir ortam hazırlayan zirvenin ikincisinin Nisan 2021’de yapılması ve gelenekselleştirilmesi hedefleniyor.

Zirvede konuşan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, “Teknolojinin veya bilişim teknolojilerinin yaşamımızda kullanımını artık bilmemek mümkün değil. Yaşamımızın her anına geçti ama bu sırada sanayi devriminin de bir o kadar hayatımıza geçirilmesi gerekiyor. Teknoloji, tek bir sektörü değil, bütün sektörleri ilgilendiriyor. İnsan sosyolojisini, psikolojisini, davranışlarını ve ilişkilerini etkiliyor. Ülkemizin bu teknolojiyi en iyi şekilde adapte etmesi gerekiyor. Geçmişte bazı basamakları atladık. Ama bu 4.0’ı atlamamamız gerekiyor. Gıda, tarım, endüstri veya diğer alanlarda da atlamamalıyız. Geçtiğimiz günlerde YÖK’de yapılan toplantıda yeni mesleklerin türemesi konusunu da konuştuk. Şu anda yürütülen işlerin yüzde 90’ı bilişim teknolojileri üzerinden yürütülüyor ve birçok meslek ortaya çıkartılıyor. Bundan önce olmayan, daha önce olup tekrar gelişen, şekil değiştirip yeniden oluşan meslekler var. Son 10 yılda 2 milyon yeni iş alanı ortaya çıkartıldı” şeklinde konuştu.

TARIM VE GIDADA SÜRDÜRÜLEBİLİR GÜVENLİĞİN TEMELİ KOOPERATİFÇİLİKTİR

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır da yaptığı açılış konuşmasında; sürdürülebilir tarımsal üretim ve gıda sanayiinin gelişme ve kalkınmadaki rolünü anlattı ve kooperatiflerin stratejik önemine değindi. Bu konuda Türkiye’de Anadolu Birlik Holding üst çatısı altında oluşturulan Konya Şeker şirketler yapılanmasının ve Torku markasının kooperatifçiliğin dünyadaki nadide bir örneği ve zirvesi olduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

“Klasik ekonomide rekabetçi üstünlüğün sağlanması için temel üretim faktörleri olan; toprak, emek, sermaye ve girişimciliktir. Ancak eşiğinde bulunduğumuz ve Endüstri 4.0 olarak adlandırılan dördüncü sanayi devriminde bu üretim faktörlerinde dijital teknolojilerin kullanılarak bilgi temelli ekonomiye geçiş yapılması gerekiyor. Bu alanda Anadolu Birlik Holding, Yerli ve Milli teknolojinin geliştirilmesi amacı ile Konya Gıda ve Tarım Üniversitesini kurdu. Anadolu Birlik Holding bünyesinde oluşturulan, sıfır atık prensibine dayalı biyoekonomik sistemin bir sonucu olarak geliştirilen Torku markası çiftçilerinin ürettiği ürünlerin katma değerli ürünlere dönüştürülerek, daha fazla kazanç elde etmelerini sağlamıştır. Bundan sonraki süreç orta ve dar gelirli kesimin ulaşabileceği fiyat aralığını yakalamaktır. Kısıtlı gelir sahiplerinin ulaşamadığı gıda ortamı adaletsiz ve vahşi bir ortamdır.”

4.0 İÇİN AR-GE ZİRVESİ İLE 2023 HEDEFLERİNE BİR ADIM DAHA YAKLAŞILDI

Türkiye'nin, 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesi ve belirlenen ulusal hedeflere ulaşılabilmesi için Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini daha yoğun bir şekilde yürütmesi gerekiyor. Ülkemizde Ar-Ge ve yeniliğe ayrılan kaynaklarda kayda değer artış sağlanmasına rağmen Ar-Ge harcamalarının GSYİH içerisindeki payı henüz arzu edilen seviyelere ulaşamadı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre ülkemizde Eylül 2019 itibariyle 1.188 adet aktif Ar-Ge Merkezi bulunuyor. Ülkemizin 2023 vizyonu ihracat hedefleri ile özel sektör Ar-Ge harcamalarının GSYİH içerisindeki oran hedefi %2. Bu hedeflere ulaşmak için Ar-Ge Merkezi sayılarının, mevcut Ar-Ge merkezlerinin ise niteliğinin arttırılması hedefleniyor. Ülkemizin 2023 hedefleri çerçevesinde, 4.0 için Ar-Ge Zirvesi aracılığı ile Ar-Ge faaliyetlerinin tabana yayılmasına katkı sağlanmış oldu. Sektör temsilcileri, araştırmacılar, akademisyenler, öğrenciler, Bakanlıklar, Teknoloji Transfer Ofisleri, Teknokentler, Ar-Ge Merkezleri ve yerel paydaşlardan oluşan, geniş bir katılımcı profiliyle Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen 4.0 için Ar-Ge Zirvesi Programı dahilinde 7 oturum gerçekleştirildi. 2 gün süren zirvede, Ar-Ge Merkezlerinin Getirdiği Yenilikler ve Fırsatlar, Gıda, Tarım ve Hayvancılıkta Finansal Destek Sistemleri, Gıda Teknolojileri ve İnovasyon, Sürdürülebilir Tarım, Güvenli İlaç Uygulamaları, Tarım ve Hayvancılıkta Dijitalleşme, Organik Ürünler başlıklarında sektör temsilcileri, akademisyen ve kamudan katılan uzmanlar sunum yaptı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hasta sayısı en fazla artan iller arasında yine üçüncüyüz
Hasta sayısı en fazla artan iller arasında yine üçüncüyüz
Kırım'da 380 yıllık camide ezan sesi yankılanacak
Kırım'da 380 yıllık camide ezan sesi yankılanacak