KGC, Çaybaşı muhtarına suç duyurusunda bulunacak

KGC, Çaybaşı muhtarına suç duyurusunda bulunacak

KGC Başkanı Özdemir, İçişleri Bakanlığı'nın sokağa çıkma yasağı açıklamasının ardından vatandaşın sokağa ve fırınlara akın etmesinin sorumlusunun sosyal medya hesabından basın olduğunu ileri süren Meram Çaybaşı Mahallesi Muhtarı Metin Maşalı'ya suç duyurusunda bulunacağını söyledi

11 Nisan 2020 - 16:00

İçişleri Bakanlığı tarafından 10 Nisan 2020 Cuma’yı Cumartesi gününe bağlayan gece büyükşehirlerle birlikte Zonguldak valiliklerine gönderilen kararla 12 Nisan 2020 Pazar günü gün bitimine yani gece saat 00:00’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. 

Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin hemen ardından halkı bilgilendirmek adına mesai mefhumu gözetmeksiniz görevinin başına geçen medya kuruluşları da vatandaşın bu karardan haberdar olması için bilgilendirici haber çalışmalarını yaparak kamuoyuyla paylaşmıştı. 

Konya’da da gazeteler internet siteleri aracılığı ile, televizyonlar ve radyolar ise son dakika yayınları aracılığı ile kamuoyunun yaşanan son dakika gelişmesinden haberdar olması için kamu vazifesini yerine getirerek bilgilendirmeler yapmıştı. 

Yapılan açıklamalarla vatandaş doğru ve net bilgiyi medya kuruluşlarından edinmiş olsa da bazı art niyetli şahıslar, sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından birçok vatandaşın ihtiyaçlarını gidermek için alışveriş merkezlerine, fırınlara ve marketlere akın etmesinde sorumlunun medya organları olduğunu iddia etti. 

Öyle ki, bu sadece bir iddiayla kalmayıp, içerisinde utanmazlık, milleti manipüle etmek, sorumsuzluk, lüzumsuz çığırtkanlık, haddini bilmezlik gibi ağza alınmayacak derecede hakaret içeren cümleleri kurarak, sosyal medyada paylaşan Metin Maşalı isimli vatandaşın, halkın oylarıyla seçilmiş olan Meram ilçesine bağlı Çaybaşı Mahallesi’nin muhtarı olması, olayın vahametinin daha da artmasına neden oldu. 

Konuyla ilgili Konya Gazeteciler Cemiyeti (KGC) adına açıklama yapan Cemiyet Başkanı Sefa Özdemir, “Ülke olarak koronavirüs musibetinden en kısa zamanda en hayırlı sonuçla kurtulabilmek için kenetlenmiş durumdayız. Böylesi kritik bir süreçte gazeteleri, televizyonları, radyoları ve internet haber siteleri gibi tüm kitle iletişim araçları ile halka en doğru bilgiyi en net bir şekilde ve en kısa zamanda sunmaya çalışan medya kuruluşlarımızın çalışanlarına yapılan bu haksız ve mesnetsiz ifadeleri büyük bir esefle kınıyoruz. 

Şunu açıkça belirtmek gerekir ki, nasıl bir doktor, bir hemşire, bir sağlık çalışanı insanı yaşatmak için dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin elinden gelenin en iyisini yapmak üzere yemin etmiş ise medya kuruluşlarında çalışan meslektaşlarımız da kamuoyunu aydınlatmak, doğru ve tarafsız bilgiler sunarak yol göstermek, yaşanan anlık gelişmelerden haberdar etmek gibi asli görevlerini yerine getirmek üzere söz vermiş, yemin etmiştir.

Kamuoyunun şunu çok iyi bilmesi gerekir ki, sizin duyup öğrendiğiniz tüm bilgilere sizden her zaman bir adım önde gazeteciler ulaşmakta, ilgili kurum ve kuruluşlar gerekli açıklamaları gazetecilere çeşitli iletişim kanallarını kullanarak ulaştırmakta, gazetecilerin halkı bilgilendirmesini arzulamaktadır. Bir kamu görevi yürüten meslektaşlarımız da olanı olduğu gibi vermekte, halkı doğrudan ilgilendiren konularda daha hızlı reaksiyon göstermekte ve kamuoyunun doğru bilgiyi edinmesini sağlamaktadır.

10 Nisan akşamında da böylesi bir durumla karşı karşıya kalınmış, yetkili ağızlar tarafından sokağa çıkma yasağına ilişkin ilk açıklamalar medya kuruluşlarımızın haber merkezlerine düşmüş, haber merkezlerimiz de hızlı bir şekilde kamuoyunu bilgilendirmiştir. Sonrasında yine sokağa çıkma yasağının içeriğiyle ilgili detayların paylaşılması ile birlikte bu detaylar da kamuoyuna arz edilmiştir. 

Yani, bazı art niyetli şahısların 10 Nisan akşamında hedef saptırmaya dönük açıklamalarının neresinden bakarsanız bakın tutar yanı yoktur. Medya kuruluşlarına hakaret niteliği taşıyan bu açıklamalar medya kuruluşlarını saçma sapan fikirlerle hedef göstermeye dönük, beyhude bir gayretten öteye gitmeyecektir. 

Konya halkımız medya kuruluşlarının kendilerine doğru bilgiyi sunmak adına gece gündüz demeden, mesai mefhumu gözetmeden, her türlü olumsuz koşulda görevini layıkıyla yerine getirmek için gayret ettiğini çok iyi bilmekte ve sağduyu ile hareket etmektedir. 

Ülke olarak nice zor günleri, nice aşılmaz sanılan engelleri el birliğiyle aştığımızı, bu süreçte de medya organlarının çok büyük bir görev üstlendiklerini ve görevlerini layıkıyla yerine getirdiğini genel olarak halkımız biliyor olsa da, 15 Temmuz gecesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın halka yine medya organları aracılığı ile ulaşıp, milletine medya organları aracılığı ile seslenebildiğini nisyan ile mes’ul olan hafızalara tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. 

Bu tür kendini bilmezlerin medya kuruluşlarımızı hedef gösteren açıklamaları bizleri yıldırmayacak, medya kuruluşlarımız kamu görevini yürütmeye ve halkı doğru bir şekilde bilgilendirmeye tüm olumsuz koşullara rağmen büyük bir gayretle devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerini kullandı. 

Özdemir, ayrıca sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla tüm basın kuruluşlarını zan altında bırakan ve hedef gösteren, altı boş açıklamalarla halkı galeyana getirmeye çalışan Metin Maşalı isimli şahısla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Balonlar Beyşehir semalarında havalandı
Balonlar Beyşehir semalarında havalandı
Ali Şeker dualarla son yolculuğuna uğurlandı
Ali Şeker dualarla son yolculuğuna uğurlandı