Kavuş: 2020 Meram’ın altın yılı oldu

Kavuş: 2020 Meram'ın altın yılı oldu

Meram'da 2 yılda gerçekleştirdikleri yatırım ve hizmetleri basına anlatan Başkan Kavuş, koronavirüs salgınına rağmen 2020 yılının Meram'ın altın yılı olduğunu söyledi

25 Mart 2021 - 15:23

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, 2 yıllık hizmetlerini düzenlediği basın toplantısı ile anlattı. Meram'da 2020 yılının yatırımlarda altın yıl olduğunu dile getiren Kavuş, "Meram çok güzel olacak" dedi

Meram Belediyesi, Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Bizim Meram 2019-2020 yılı hizmet değerlendirme” toplantısında dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına rağmen hayata geçirdikleri hizmet ve projelerle ve Vefa Destek Sosyal Gruplarıyla Meramlıların yanında olduklarını ifade eden Kavuş, salgın sürecinin yönetiminde en başarılı illerin başında geldiklerini söyledi.

Salgın boyunca yaptıkları çalışmalara 15 milyon lira aktardıklarını ifade eden Kavuş, şunları söyledi:

"Meram’da dokunmadığımız vatandaşımız kalmadı. Salgın sürecinde 45 bin 457 talebi karşıladık. Vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza kendi ürettiğimiz maskeler ve dezenfektan desteğinde bulundu. Esnafımıza 2.3 milyonu kira olmak üzere 9.6 milyon TL tutarında destek verdik. Bazı esnaf grubumuza bir defaya mahsus 1000 TL yardımda bulunduk. Esnafımıza dezenfektan aparatı ve dezenfektan dağıttık. Sağlık çalışanlarımıza konaklama imkanı sağladık. 10 doktorumuz ile 41 hemşiremizi Hasta Konuk Evimizde misafir ettik. Zabıta ekiplerimiz, sahada  denetimlerini aralıksız sürdürdü. Belediye olarak, TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgemizi aldık."

MERAM'A KAMU YATIRIMI YAĞIYOR

2020 yılının Meram için yatırımda altın yıl olduğunu vurgulayan Kavuş, kamu yatırımlarının toplam tutarının 445 milyon TL olduğunu ifade etti. En fazla önemsediği yatırımların başında Meram Hükümet kanağı geldiğini ifade eden Kavuş, diğer yatırımlar hakkında şu bilgileri verdi:

"Yıllardır hasretle beklediğimiz bütün hizmete binalarının toplanacağı Meram Hükümet Konağı, Meram Belediyemizin çaprazındaki alanda yaklaşık 24 milyon TL'lik yatırımla yapılacak. Hemşehrilerimiz ilçenin merkezi haline gelen bu bölgeye geldiklerini bütün resmi işlerini kısa sürede kolaylıkla yapabilecek. 

Meram Millet Bahçesi, 44.5 milyon TL’ye mal olacak. 10 binlerce vatandaşımıza hizmet edecek, bölgeye nefes aldıracak. Şükran Mahallesi’nde projenin 61.4 milyon TL’lik ihalesi TOKİ ile birlikte yapıldı. 10 gün içinde inşaat çalışmaları başlayacak ve dönem sonunda tamamlanacak. İlçemize kurulan TRT Uluslararası Konya Film Platosu'nun birinci etabı 50 milyon TL’ye mal olacak ve ulusal ve uluslararası filmler burada çekilecek. Sporcu Yetiştirme Merkezi, 26.4 milyon TL’ye mal olacak. İnşaatı bu sene sonuna kalmadan bitmiş olacak. Dünyanın en iyi veledrom projesi Dutlukır bölgesine yapılacak. Proje, 94.8 milyon liraya mal olacak. İnşaat çalışmaları da devam ediyor. Yerli ve yabancı turisti bölgeye çekecek projeler yürütülüyor.

Meram Son Durak’ta Katlı Otopark projesinde sona geldik. 27 milyon TL'ye mal olan proje ile Meram, artık araçtan kurtarılacak. Meram Çamlıbel Çevre Düzenleme çalışmamız devam ediyor. Betondan arındırılmış, yeşil dokusuyla eski yeşil Meram yeniden canlanacak. Karaman Caddesi ile Ahmet Özcan Caddesi birbirine bağlanacak. Yeni bir aksla şehir içindeki trafiği rahatlatacağız. Meram’ın uzak mahallelerinde 45 milyon TL’lik kanalizasyon, şebeke suyu ve sulama projeleri hayata geçirilecek. Bu projeler hayata geçtikten sonra Meram’ın kanalizasyon, şebeke suyu problemi kalmayacak.

İki Meram var. Biri yapılaşmasını, altyapısını tamamlamış Meram, diğeri yapılaşmasına yeni başlanan Meram. yeni yapılaşan bölgeleri de modern şehir görüntüsüne kavuşturacağız. Asfaltta dışa bağımlılığı bitirdik. İhtiyaçlarımızı artık kendimiz üretiyoruz. Saatte 240 ton malzeme üreten bir yapımız var. Ayanbey Caddesi, Yorgancı Caddesi, Anasultan ve Pirhasan Caddelerimizi yeniledik. Bizim Meram’ı daha modern ve konforlu hale getirmek için çaba sarfediyoruz.

MERAM'IN EMARINI ÇEKTİK

İmar çalışmalarında son 2 yıl, Meram için atılım yılı oldu. 2 yılda 8 milyon 250 bin 963 metrekarelik alanda 4 bin 104 imar parseli ürettik. Arsa üretmek için gece gündüz çalışıyoruz. Uzunharmanlar, Kalfalar, Tırılırımak ve Muradiye Mahallelerimizde 18. Madde uygulamalarımızı tamamlamak üzereyiz. Meram’ın emarını çektik. Kimlikli ve özgün bir kent hedefi ile çalışıyoruz. Meram Kent Atlası, Kentsel Tasarım Strateji Belgesi oluşturuldu. Son olarak Meram Kentsel Tasarım Rehberi ortaya çıktı. Kuruluşuna belediyemizin öncülük ettiği kooperatiflerde anahtarlar teslim edilmeye başlandı.

Son 2 yılda Meram’ın yeşil dokusunu 437 bin 574 metrekare daha artırdık. “2 yılda 439 bin 682 fidan ve bitki türünü toprakla buluşturduk. 2019 yılında 15, 2020 yılında ise 18 parkı hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Yeniyol Trafik Parkı’nı Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yeniden hizmete açtık. Melikşah ve Mamuriye parklarımızı yeniledik. 

KOP Doğa Okulu Projesi hazırlıklarımız tamamlandı. 6 bin 700 3. sınıf öğrencisi projeden faydalanacak. Berlika Trafik Eğitim Parkımız 4. sınıf öğrencilerimiz için hazır. Bilim Kurdu projemiz 2019’da 13 okulda 8 bin 300 öğrenciye, 2020 yılında da 54 okulda 17 bin 500 öğrenciye hizmet verdi. 152 okulumuza  TÜBİTAK Kitaplığı kazandırdık. 32 bin 406 kitabı, öğrencilerimizle buluşturduk. Havzan Sosyal Tesislerimiz, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile yaptığımız iş birliği ve protokol ile Meram İlçe Halk Kütüphanesi olarak hizmet verecek. 2019 yılında 45 okulun, 2020’de de 25 okulun dış cephe tadilat ve bahçe düzenlemeleri yapıldı."

Toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Kavuş, günü geçmiş veya bekleyen borçları olmadığını kaydetti. "Gelirlerimiz az, o nedenle ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz" diyen Kavuş, vatandaşların istemediği hizmete para harcamadıklarını, piyasada ise belediyeye olan güveni artan firmaların ihaleye de daha rahat girebildiklerini belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde