Kartın: Hedefimiz Konya’ya daha çok turist göndermek

Kartın: Hedefimiz Konya'ya daha çok turist göndermek

TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Kartın, Konya Gastronomi Festivali'nin daha da geliştirilmesiyle bölgede turizm hareketliliği oluşturmak ve daha çok turist göndermek için çalışacaklarını söyledi

03 Ekim 2021 - 17:15

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın, Konya'nın, ilki gerçekleştirilen Gastronomi Festivali’ne sahip çıkması ve yoğun ilgi göstermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Gastronomiye böyle yüksek bir alaka olması Konya için beni çok mutlu etti. Bundan sonraki hedefimiz buraya turist göndermek” dedi.

Konya’da Gastronomi noktasında turizmi hareketlendirmeye başlayacaklarını ifade eden Kartın, “Yakın vadede hedefimiz iç turizm, orta vadede yabancı turistler için çalışacağız. Bu kadar kıymetli Mevlevi, Selçuklu yemeklerini mutlaka dünyaya tanıtmalıyız. Fakat modern versiyonunu da oluşturmalıyız. Yeni Konya mutfağını da sağlamalıyız ki, o zaman tam bir gastronomi kenti olacaktır” diye konuştu.

Kartın, Kalehan Ecdat Bahçesi’nde ‘Benim Şehrimde Yemek Bir Medeniyettir’ sloganıyla başlatılan Konya GastroFest’te eksik gördükleri, yapılması tavsiye olunanları not aldıklarını kaydederek, “TÜRSAB olarak notlarımızı aldık. Gerek belediyeye, gerek kamuya bütün eksiklikleri bildireceğiz. Bu eksikler üzerinden gelecek seneye inşallah bir turizm hareketi oluşturmaya başlayacağız. Hedefimiz yakın vadede iç turizm, orta vadede yabancı turistler için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“KONYA MUTFAĞININ TARİHİ YEMEKLERİNİN YANI SIRA MODERN VERSİYONUNU DA OLUŞTURMALIYIZ”

“Konya kenti, tarihi yemeklerine sahip çıkıyor ki bu çok önemli” diyen Kartın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de hangi kentte var bu kadar kıymetli Mevlevi, Selçuklu yemekleri. Fakat bir istediğim daha var. Konya şehrindeki bütün aşçılarla, şeflerle bunu görüşüyorum. Modern versiyonunu da oluşturmalıyız. Yeni Konya mutfağını da sağlamalıyız ki, o zaman tam bir gastronomi kenti olacaktır. Bu sadece tarihe bağlı olarak olmaz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mehmet Ekin'in babası vefat etti
Mehmet Ekin'in babası vefat etti
Son 24 saatte 207 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
Son 24 saatte 207 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti