Karlıer: Gazeteciler hakkını alamıyor

Karlıer: Gazeteciler hakkını alamıyor

Eğitim Bir-Sen Konya Şubesi yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü öncesi basın mensuplarıyla buluştu. Programda basının sorunları gündeme getirildi

09 Ocak 2019 - 15:53

Eğitim Bir-Sen Konya Şubesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı gazetecilerle bir araya geldi. Basına her zaman destek olduklarını dile getiren Eğitim Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, gazetecilerin haklarını yeterince alamadığını vurguladı.

Eğitim Bir-Sen Konya Şubesi başkan vekili Harun Koçaker, başkan yardımcıları; Mehmet Aziz Anik, Ömer Faruk Balki, Vedat Ay ve Ömer Özdemir'in de katıldığı programda gazetecilik mesleğinin çalışma şartlarının günümüz şartlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Karlıer, "İnsanların bilgilenmesine kaynaklık etmesi, toplumların demokratik gelişmesine katkıda bulunması bakımından medya hayatın vazgeçilmez bir unsurudur. Medya, artan imkân ve etkisini haber yaparken titiz davranmalı ve insanların hak ve hürriyetlerini gasp etmeyecek şekilde kullanmalıdır. Ancak gazetecilik mesleği son döemde bazı güçler tarafından istismar edilerek baskı ve şantaj aracı haline getirilmiştir. Basının baskı ve zihin yönlendirme aracı olarak bütünüyle siyasi, ekonomik amaçlar için kullanıldığını üzülerek görüyoruz. Hak ve hukuku en çok gözetmesi gereken gazeteciler, maalesef kimi yanlış ilişkiler ağı içinde böyle bir çelişki içinde olabiliyor. Bunların toplum ve hukuk nezdinde gördükleri karşılık, mesleğini hakkıyla yapan gazetecilerin saygınlığını azaltmaz. Gelecekte, mesleğini hakkıyla yapan ve emeğinin karşılığını alanların bu mesleğini umuyoruz" dedi.

Gazetecilerin sorunlarına da değinen Karlıer, çalışan gazetecilerin hak ettikleri ücreti alamadıklarını bildiklerini kaydetti. Karlıer, “İşverenlerimizin konuyu iyi değerlendirmesini ve gazetecilere hak ettikleri ücreti vermesini talep ediyoruz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün, sosyal ve ekonomik hakların teslim edildiği bir gün olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronada bugünkü can kaybı 18, vaka bin 622
Koronada bugünkü can kaybı 18, vaka bin 622
Afyon kaplıcalarında korona denetimi
Afyon kaplıcalarında korona denetimi