Karatay Üniversitesinde beslenme konulu seminer düzenlendi

Karatay Üniversitesinde beslenme konulu seminer düzenlendi

Karatay Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerine, Çölyak ve Glutensiz yaşamı konulu seminer düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak Diyetisyen Merve Sena Nazlı katıldı.

07 Ocak 2020 - 12:34

Glutensiz Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Medicana Hastanesi çalışanı olan Diyetisyen Merve Sena Nazlı, Karatay Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerine, Çölyak ve Glutensiz yaşamı anlattı.

Diyetisyen Merve Sena Nazlı, hastalığın tanımı, teşhisi, belirtileri ve söz konusu süreçte dikkat edilmesi gereken birçok konuyu öğrencilerle paylaştı. 

Nazlı, ‘çölyak tanı alana kadar bir hastalık, fakat tanı aldıktan sonra ise bir yaşam biçimidir. Bizlerin isteği, ‘çölyaklıyız’ dediğimizde anlaşılabilmek. Bir ton yemekte bir kaşık gluten bile bizler için çok zararlı bunları anlayan bir toplum oluşturabilmek en büyük temennimiz. Glutensiz yiyecek bulma konusunda çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz toplum olarak çölyakı öğrendikçe işletmelerin bizlere yardımcı olabilmek için glutensiz seçeneklerde ekleyeceğini düşünüyorum’  diyerek düşüncelerini belirtti.

Diyetisyen Merve Sena Nazlı aynı zamanda kendisi de bir çölyaklı olduğu için, ‘çölyaklı tanı aldığında ne hisseder, hangi zorluklarla karşı karşıya kalır’ gibi birçok mesele üzerinde durarak, ‘çölyaklı bir çocuktan diyetisyen olma sürecine’ giden yolu, kendi yaşadığı tecrübe ve deneyimleri öğrencilere aktardı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti