Karatay Belediyesi, 12 ildeki çölyak hastalarına ürün...

Karatay Belediyesi, 12 ildeki çölyak hastalarına ürün gönderiyor

Karatay Belediye Başkanı Kılca, çölyak hastalarının ihtiyacını karşılamak amacıyla ürettikleri glutensiz ekmek ve unlu mamul ürünlerini Konya ile birlikte 12 ile daha gönderdiklerini, çölyak rahatsızlığı bulunanların yanında olmaya devam edeceklerini söyledi

08 Mayıs 2021 - 14:43

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, tahılların içerisinde yer alan glüten proteinin neden olduğu bir sindirim sistemi rahatsızlığı olan Çölyak hastalığına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla belirlenen “9 Mayıs Dünya Çölyak Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Kılca’nın “9 Mayıs Dünya Çölyak Günü” mesajı şöyle:

“Çölyak, genetik bir hastalık ve bireylerin yaşamının herhangi bir bölümünde ortaya çıkabiliyor. Bu rahatsızlığı bulunan kardeşlerimiz, çok hassas bir diyet programıyla yaşamlarını devam ettirmek ve glütensiz, düşük proteinli gıdalar tüketmek zorundalar. Karatay Belediyesi olarak bizler de hastalarımızın glütensiz ürünlere ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla 2019’da glutensiz ekmek üretimine başladık. Çünkü bu 2019 yılına kadar Konya’mızda glutensiz ekmek üretimi mevcut değildi. Bugün itibariyle Karatay Halk Ekmek Fabrikamızda glutensiz ekmek üretimimiz aralıksız bir şekilde devam ediyor. Günlük 10 bin, aylık olarak da 300 bin adetinde bir üretimimiz var. Konya’nın yanı sıra Antalya, Sivas, Çorum, Bursa, Elazığ, Samsun, Niğde, Aksaray, Karaman, Afyon ve Mersin’e yani toplamda 12 ilimize glutensiz ekmek ile glutensiz unlu mamullerimizi ulaştırıyoruz. Glutensiz unla yapılan 60 gramlık ekmeklerimiz, hijyenik bir şekilde poşetlenerek kurduğumuz Glutensiz Ekmek Büfelerimizde satışa sunuluyor. Glutensiz ekmeğin yanı sıra pasta kurabiye ve simit gibi ürünlerin de üretim ve satışı yapılıyor. Karatay Belediyesi olarak Çölyak hastalarımızın ve ailelerinin yanında yer alıp onlara destek olmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle; 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’nü kutluyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek