Karapınarlı çiftçi tarlasını hayvanlarına bıraktı

Karapınarlı çiftçi tarlasını hayvanlarına bıraktı

Karapınar'da tarlalarına hububat eken çiftçiler, uzun süredir yağmur yağmaması nedeniyle ürünlerini koyunlara otlatıp tarlalarını traktörlerle sürüyor

11 Mayıs 2021 - 12:06

Son dönemde beklenen yağışların gerçekleşmemesi Karapınarlı çiftçileri kara kara düşündürüyor. Biçerdöver giremeyecek durumda olan  ekinlerde ise koyunlar otluyor.

Ocak ayından bu tarafa düzenli yağış alamayan Konya'nın Karapınar İlçesi'nde hububat ekimi yapılan 450 bin dekar arazide ürünler can çekişiyor. Bazı tarla sahipleri hububat ekili alanlarda koyun yaymaya başladı, bazısı da ekinleri traktörlerle sürerek başka ürün ekimine hazırlamaya başladı.

İlçenin Kepez mevkisinde çiftçilik yapan üreticileri kıraç tarlalarından.zarar etti. Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, bu arazilerde ürün yetiştiren çiftçileri ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

"Tarlaları ektik, buğday çıkmadı. Toprak susuz kaldığı için ekinler yetişmedi" diyen Kepez Mahallesi'nde çiftçilik yapan Bayram Ali Ünver, "100 dönüm tarlama arpa ekmiştim. Bölgemizde kıraç ekimler yapılıyor. Aylardır yağmur yağmadı. 100 dönüm tarlama 40 bin TL masraf ettim. Kredi borçlarım vardı. Devletimizden destek bekliyoruz. Artık ekinlerimizin bu saatten sonra iyileşmesi zor. Bu nedenle de tarlalarımıza koyunları yayıyoruz. Traktörlerle sürmeye başladık. Başka yapacak bir şeyimiz yok" dedi.

Tarlada koyun otlatan Kerim Ünver ise kuraklık nedeni ile koyunların tarlalarda olduğunu belirterek, "2021 yılında 2 defa yağmur yağdı, başka yağmadı. Emekler boşa gitti. Zor durumdayız” diye konuştu.

Kuraklık nedeni ile tarladan sofraya kadar büyük zarar olduğunu ifade eden Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, de pandemiye rağmen üretimine devam eden çiftçinin kuraklık nedeniyle olumsuz etkilendiğini, kıraç arazilerde verim kaybı beklediklerini söyledi.

Karapınar’ın tarım kenti olduğunu kaydeden Üner, şunları söyledi:

“Ekinler yanmış ve susuzluk nedeni ile can çekişmektedir. Çiftçinin durumu iyi değil. Karapınar’da yüzde 40’lık alanda kuru tarım yapılıyor. Yani 450 bin dekarlık alanda ekim yapılıyor. Türkiye'de kuru tarım yapılma oranı yüzde 70 civarında. Yağış azlığı ve kuraklık Türkiye’nin her bölgesinde mevcut. Bu da hububat noktasında ciddi anlamda rekoltede düşüş yaşanacağına işarettir. Sonbaharda ilçemize yağış düşmedi. Ocak-Şubat ve Mart ayında bir miktar yağış aldık. Bizim riskli dediğimiz Nisan ve Mayıs aylarında beklediğimiz yağışı alamadık. Geçtiğimiz yıl yağan yağmurun bu dönemde ancak yarısını alabildik. Sonuç olarak ekinler bitmiş durumda. Neredeyse hasadı yapılamayacak ve biçerdöver giremeyecek durumda. Vatandaşın bir kısmı tarlasını sürüyor bir kısmı koyun otlatmaya başladı. Çiftçinin yapabileceği bir şeyde yok. 3-4 yıldır çiftçilerimiz kuraklık, don ve başka sebeplerle zarar ediyor. Çiftçinin borcu faizli erteleniyor. Ertelenecekse faiz yükünün çiftinin sırtından indirilmesi gerekir. Özellikle 2021 yılında çiftçinin borcu ertelenecekse mutlaka faizsiz şekilde ertelenmesi lazım. Bu da aslında tek başına çözüm değil. Çiftçi tarım yapacak, hayvancılık yapacak, işletme giderlerinin karşılanması için yeniden krediye ihtiyacı var. Çiftçinin borcunun faizsiz ertelenmesini ve düşük faizli kredi imkanı sağlanması lazım."

Mithat KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde