Karapınar Ziraat Odası’ndan üreticiye teknik destek

Karapınar Ziraat Odası'ndan üreticiye teknik destek

Karapınar Ziraat Odası, çiftçilerin ürünlerini yerinde inceleyerek, üreticilerle görüşüyor.

16 Mayıs 2020 - 18:17 - Güncelleme: 16 Mayıs 2020 - 18:31

Karapınar Ziraat Odası Teknik Danışmanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, Ziraat Odası Meclis Başkan Vekili Ali Boduroğlu ve Oda ziraat mühendisleri ile birlikte tarım arazi kontrolleri yapıldı. Hububat ekili alanlarda Pas hastalığı kontrolü, baharlı ürünlerden şeker pancarı, mısır ve ayçiçek ürünlerinin çıkışlarına bakılarak üreticilere gerekli teorik bilgiler verildi.

Karapınar Ziraat Odası Teknik Danışmanı Prof. Dr. Soylu, üreticinin alın terinin boşa gitmemesi için bilginin önemli olduğunu vurguladı.   

Karapınar’ın tarımda önemli bir ilçe olduğunu ifade eden Prof. Dr. Soylu, şunları ifade etti:

“İklim koşulları hastalığın gelişmesine uygun gittiği dönemlerde hububat ekili alanlarımızda Pas hastalığı görülme ihtimali olmaktadır. Ancak münavebe kurallarına uyan, havalanmayı engellemesi ve nem artışına neden olduğu için sık ekim yapmayan, Pas hastalığına karşı dayanıklı çeşitleri tercih eden üreticilerimizin arazilerinde hastalık fazla gözükmemektedir. Çiftçilerimizin arazileri kontrol edilerek, yapraklarda lekeler görülmeye başladığında Ziraat Odası, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğündeki ziraat mühendislerine arazilerini kontrol ettirerek, gerekli mücadele yöntemleri hakkında bilgi almaları gerekmektedir. Pas hastalığına yakalanan bitkiler mücadele edilmez ise önemli ölçüde verim ve kalite kaybına neden olmaktadır."

MİTHAT KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük test sayısı 62 milyonu geçti
Günlük test sayısı 62 milyonu geçti
"Yangına sebep olan maytaplar bilgimiz dışında getirilmiştir"