Karapınar Ziraat Odası’ndan çiftçiye kazandıracak proje

Karapınar Ziraat Odası'ndan çiftçiye kazandıracak proje

16 Ağustos 2021 - 21:02

KOP TEYAP projeleri kapsamında Karapınar Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Karapınar Ziraat Odası Başkanlığı'nın "KOP Destekliyor, Organik Madde Artıyor" isimli projesi, KOP Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi. Finansmanı KOP Kalkınma Ajansı tarafından karşılanan proje kapsamında bir adet 20 ton kapasiteli katı gübre serpme kamyonu, bir adet anıza doğrudan ekim mibzeri, iki adet malçlama sap parçalama makinesi alındı.

Projenin protokolü yapılarak, makineler Karapınar Ziraat Odası Başkanlığı'na devredildi. Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, "Katı gübre serpme kamyonu ile çiftçilerimiz gübrelerin hem nakliyesini hem de homojen şekilde dağıtımını bir arada yaparak, tarımsal toprağın organik maddesini yükseltip birim alandan verim artışı sağlayacak, hem de kimyasal gübre kullanımını azaltarak, yüksek gübre maliyetlerini azaltmış olacak. Bunun yanında bütün bu işleri kısa sürede yapacağı için zamandan tasarruf etmiş olacak" dedi.

Üner, "Proje kapsamında çiftçilerimizin hizmetine sunduğumuz anıza direkt ekim mibzeri sayesinde çiftçilerimiz toprak hazırlama masrafı yapmadan toprağın nemini koruyarak direkt olarak anıza hububat, yem bitkisi ekilişlerini yapabilecektir. Malçlama makineleri ile de hasat sonrası özellikle mısır, ayçiçeği saplarını parçalayarak toprağa karıştırılmak suretiyle toprağın verimliliği artırılacak, hem de anız yangınlarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Proje ile alınan makineler sayesinde yüksek miktarda bilinçsizce kullanılan kimyasal gübreler sebebiyle verimsizleşmeye başlayan ve dolayısıyla üreticilerimize yüksek maliyetlere neden olan kimyasal gübre kullanımını azaltarak doğal yollardan toprağın verimliliği artırmak, anız yangınları ile verimsizleşen topraklarımızın korunması amaçlanmaktadır. Çiftçilerimize hayırlı olsun" diye konuştu.

Üner, projelere destek veren KOP Kalkınma Ajansı Başkanlığı ve Karapınar Tarım Orman İlçe Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

Mithat KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vaka sayısı 30 bine yaklaştı
Koronavirüste vaka sayısı 30 bine yaklaştı
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor