Karapınar MYO’lu öğrenciler tarım eğitimini sahada alıyor

Karapınar MYO'lu öğrenciler tarım eğitimini sahada alıyor

Selçuk Üniversitesi Karapınar Aydoğanlar MYO öğrencileri tarım uygulama sahasında uygulamalı eğitim alıyor

30 Eylül 2021 - 19:48

Karapınar MYO'da 5 program bulunuyor. Konya’nın en iyi meslek yüksekokulları arasında yer alan Karapınar Aydoğanlar MYO Laborant ve Veteriner Sağlık Programı ile Gıda Kalite ve Kontrol Analizi Programı öğrencileri Tarım Uygulama Sahasında ekilen ürünlerinin her anına şahitlik ediyor.

Öğretim görevlileri, tarım uygulama sahasında öğrencilere tarım ve hayvansal üretimin başından sonuna kadar her evresini anlatarak bilgiler verirken, öğrencileri geleceğe hazırlıyor. Başta buğday, arpa ve mısır ekiminin yapıldığı tarlalarda öğrencilere Karapınar’ın  tarımsal potansiyeli ve Türkiye’deki konumu da anlatılıyor.

Tarımsal uygulama sahasında S.Ü. Tarımsal Uygulama Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyeleri ve Karapınar Ziraat Odası Teknik Danışmanı Prof. Dr. Süleyman Soylu da ekilen ürünleri kontrol edip gelişmeleri takip ediyor.

Karapınar Aydoğanlar MYO Müdürü Öğr. Gör. Naim Çağlar Diri, Tarım uygulama sahasının 340 dekar alandan oluştuğunu kaydetti.

Diri, "Bu alanın 270 dekarında üretim yapıyoruz. Sahamızda buğday, arpa ve danelik  mısır üretimi yapılıyor. Ayrıca arıcılık faaliyetlerimiz de devam ediyor. Öğrencilerimizin uygulamalı eğitim alabilmeleri için bir takım faaliyetler ile onlara daha fazla imkan veriyoruz. Geriye kalan 70 dekarlık alanda ise ağaçlandırma çalışmaları yapmaktayız. Öğrencilerimiz sahada   ürünlerin ekilmesi, gübrelenmesi, sulanması ve hasatına kadar uygulama eğitim yapmaktadırlar. Burada öğrencilerimiz daha donanımlı ve bilgili yetiştirmek amacındayız. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra donanımlı bir şekilde iş hayatına atılmaları önceliğimizdir. Önümüzdeki  günlerde  öğrencilerimiz ile birlikte mısırlarımızı hasat edip, buğday ve arpa ekimi gerçekleştireceğiz. Bize üretimin her aşamasında destek olan S.Ü. Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ve üniversite yönetimine, Karapınar  Belediyesine, STK’larımıza ve S.Ü. Tarımsal Uygula Araştırma Merkezinde görevli akademisyenlerimize, S.Ü. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Bayramoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Okul öğrencileri uygulama sahasındaki eğitimden son derece memnun olduklarını kaydettiler.

Gıda İşleme bölümü ikinci sınıf öğrencisi Hilal Derya Yerlikaya, "Derslerde gördüğümüz  konuları burada uygulama olarak görmek çok faydalı. Hedefim Dikey Geçiş Sınavıyla Ziraat Fakültesine geçmek. Tarımsal uygulama sahasında öğrendiğim bilgilerin benim hedeflerime ulaşmada büyük katkı yapacağına inanıyorum. Bize bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Mithat KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Naci yıldırım
    2 ay önce
    Bu okul çok güzel işler yapıyor elektrikde üretiyorlardı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı