Karapınar’daki obruklar, turizme kazandırılması bekliyor

Karapınar'daki obruklar, turizme kazandırılması bekliyor

Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nalbantçılar, Karapınar'da doğal ve tarihi özellikleriyle dikkat çeken obrukların turizme kazandırılması gerektiğini söyledi

20 Mayıs 2020 - 16:12 - Güncelleme: 20 Mayıs 2020 - 17:16

Karapınar'da sayıları 350'yi bulan obrukların, turizme kazandırılması bekleniyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Nalbantçılar, "Dünyada sayılı jeolojik yapılar arasında gösterilen ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken obruklar, önlemler alınıp, seyir terasları, kano gezileri, dağcılık, tırmanış gibi etkinliklerle turizme kazandırılabilir" dedi.

Dünyada jeoturizm diye bir olgu olduğuna dikkat çekerek, Karapınar'da görülen obrukların Konya'nın turizmine katkı sağlayabileceğini ifade eden Prof. Dr. Nalbantçılar, bölgenin ve obrukların değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Nalbançılar, "Konya Ovası'nda, çoğunlukla Karapınar ilçesinde bulunan obruklar, zaman içerisinde aldıkları şekilleriyle ilgi odağı haline geldi. Geçtiğimiz günlerde bir yenisi de Cihanbeyli'de meydana gelen obruklar, kimi zaman bir yerleşim yerinde kimi zaman ise tarlaların arasında ortaya çıkıyor. Konya Ovası'nda 350 kadar irili ufaklı obruk bulunuyor. Karapınar ilçesinin kuzeybatısında bulunan Çıralı Obruğu, 17 bin 500 metrekarelik yüzölçümüyle bunlar arasında öne çıkanlardan. İlçe merkezine 35 kilometre uzaklıktaki obruk, milattan öncesine ait yaşam izlerini de barındırıyor. Yapılan incelemelerde, obruğun içerisinde insan yapımı mağaraların da bulunduğu gözleniyor. Nazar boncuğu diye anılan dünyaca ünlü Meke Krater Gölü'nün yanı sıra Küçük Sekizli Yaylası Obruğu, Kolca Yaylası Obruğu, Akören Obruğu, Putur Obruğu, Yarım Obruk, Çifteler Obruğu, Akobruk, Dikmen Obruğu, Büyük Fidancı Obruğu, Hamam Obruğu gibi obruklar da turizm değeri olabilicek yüzlerce obruktan bazıları. Eski oluşumlu diğer obruklarda da benzeri özellikler var. Bu nedenle hem doğal güzelliği, hem de tarihi özellikleriyle obruklar Konya turizmi ve ekonomisine kazandırılabilir" diye konuştu.

Obrukların bulunduğu alanlara Bakanlık ya da yerel yönetimler tarafından seyir terasları yapılarak, özellikle yabancı turistlerin buraya çekilebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Nalbantçılar, Türkiye'de fazla gelişmeyen jeoloji turizminin dünyadaki örnekleriyle yarışır duruma geleceğini sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük test sayısı 62 milyonu geçti
Günlük test sayısı 62 milyonu geçti
"Yangına sebep olan maytaplar bilgimiz dışında getirilmiştir"