Karapınar’da zirai ilaçlama arıları telef etti

Karapınar'da zirai ilaçlama arıları telef etti

Karapınar'da arıcılık yapan Kopuz, bölgede yapılan zirai ilaçlamanın arılarının telef olmasına neden olduğunu ileri sürdü

05 Mayıs 2021 - 15:18

Karapınar'da arıcıların korkulu rüyası olan bilinçsiz zirai ilaçlamalar çok sayıda arının telef olmasına neden oldu.

Karapınar İlçesi'nin Akçayazı Mahallesi'nde arıcılık yapan gezgin arıcı Mehmet Kopuz, 1500 kovanında bulunan arıların yüzde 50’sinin bölgedeki bir çiftçinin yaptığı zirai ilaçlama nedeni ile zehirlendiğini iddia etti.

30 yıldır Türkiye’nin çeşitli yerlerinde gezgin arı faaliyetinde bulunan Mehmet Kopuz, yaklaşık 1 ay önce Akçayazı Mevkisine 1500 kovan bıraktı. Bir süre sonra kanola bitkisi eken bir çiftçi ürününe zirai ilaçlama yaptı. Arılar kanola bitkisine gelince ilaçlardan etkilenip bir süre sonra telef oldu.

Batman iline hazırladığı proje kapsamında arıları göndermek isteyen Mehmet Kopuz, arılarının telef olduğunu gördü. Büyük üzüntü yaşayan Kopuz, zehirlenen arıların kovanlardaki diğer arıların da ölümüne neden olduğunu farketti. Arıları tek tek kovandan çıkaran Kopuz, bazı arıları da boş arazide ölmüş vaziyette buldu.

İlaçlama yapan çiftçiden ilaçlama yapacağı sırada kendine haber vermesini isteyen Kopuz, "Çiftçi kardeşimizle konuşmuştum. Çiftçiye niye böyle olduğunu sorduğumda 'ilaçlama  yapacağımı söylemeyi unuttum' cevabı aldım" dedi.

Daha önce Edirne'de de benzer bir vaka ile karşılaştığını ve iki olayda 2 bin 300 kovanını kaybettiğini belirten Kopuz, "Arıcıların sorunları çok fazla. Bu ilaçlama olaylarına her arıcı yaşıyor. Resmi izinle bu işi yapıyoruz. Devlet kurumları bunları denetlemeli, arıcılara destek vermelidir. Kovanlarımın yüzde 50’sini Karapınar’da kaybettim. İlaçlama gündüz vakti yapılmaz. Tarlasını ilaçlayan arkadaş saat 16.00'da ilaçlama yaptım diyor. Arıcılar o saate arazide çalışıyor. Kovandaki tüm işçi arılar aynı yere geldikleri için o gün akşama kadar  o bölgeye geliyorlar ve o zehri yiyorlar. İlgili yerlere de başvurumu yaptım. Arıların bir bölümü de kovana girerek diğer arıları zehirledi. Maddi kaybım çok büyük. Bunun da Allah’tan geldiğini biliyoruz. Ben mağdur oldum ama başka arcılar mağdur olmasın istiyorum. Maddi açıdan çok kaybım var ama esas arıların telef olmasına üzülüyorum. Her yerde ilaç yapılıyor. Bu doğaya zarar veriyor. Hayvanlar yok olup gidiyor. Binlerce arı yok oldu, telef oldu. Param gitsin önemli değil ama canlıyı yok ediyoruz, doğanın dengesini bozuyoruz. Kedi, köpek öldürdüğün zaman ceza veriyorlar. Arı hayvan değil mi? Arının nesli bitince, koyunun nesli bitince dünyanın sonu gelmiş demektir. Yoğun ve bilinçsiz bir şekilde kullanılan tarımsal ilaçlar ciddi çevre kirliliğine sebep olmaktadır. İlaçların aynı zamanda havaya ve yer altı sularına da karışarak insanları ve hayvanları etkiliyor. Bunun önüne geçilmelidir" dedi.

Karapınar Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, olayın ardından arıların telef olduğu bölgede inceleme yaptı.

Mithat KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde