Karapınar’da rüzgar erozyonu Atriplex ve Kohya ile önlenecek

Karapınar'da rüzgar erozyonu Atriplex ve Kohya ile önlenecek

Karapınar'daki rüzgar erozyonunu önlemek amacıyla kuraklığa karşı etkili olan Atriplex ve Kohya bitkileri Aksaray'da yetiştirilecek

14 Ocak 2021 - 16:51

Karapınar'da rüzgar erozyonuyla mücadele için KOP İdaresi tarafından projelendirilen çalışma ile Atriplex ve Kohya isimli bitkiler Aksaray'da toprakla buluşturulacak.

Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden bir heyet, Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün ortağı olduğu Aksaray-Yenikent Rüzgar Erozyonu Önleme ve Mera Islahı isimli KOP destekli proje kapsamında Karapınar Erozyon Merkezini ziyaret etti. Aksaray İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden proje koordinatörleri Gökçe Bitirgen,Ülkü Mert ve Songül Uçkun erozyonla mücadelede kullanılan bitkileri inceledi.

Enstitü Müdür Yardımcısı Mustafa Bağcı, "Rüzgar erozyonunun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak, erozyonun önüne geçerek topraklarımızı korumak amacıyla yürüttüğümüz çalışmalara bir yenisini daha eklemiş bulunuyoruz. Bölgemizde ektiğimiz yeni bitki çeşidiyle bir yandan topraklarımızı korurken, diğer yandan da hayvancılıkta kullanılacak yeni bir yem bitkisi elde etmiş olacağız. Bitkiler, hayvanlar tarafından severek tüketilmekte, tuzluluğa dayanıklı oldukları için Yenikent gibi tuzluluk problemi olan meralarda önemli bir avantaj sağlamaktadır" dedi.

Aksaray'da 4 bin 500 dekarlık alanda çalı formlu, tuzluluğa ve kuraklığa dayanıklı bitki ekilmesini planladıklarını dile getiren Bağcı, "KOP İdaresi Başkanlığımız tarafından da desteklenen bu projeyle bir yandan erozyonla mücadele ederken, diğer yandan da hayvancılığa katkı sunacak bir bitkiyi de ekonomimize kazandırmış oluyoruz. Sonucunun bölgemize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Aksaray ve Karapınar'daki erozyon bölgelerinde kullanılacak Atriplex ve Kohya isimli bitkiler, kuraklığa dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor.

MİTHAT KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Normalleşme öncesi korona tablosu umutlandırdı
Normalleşme öncesi korona tablosu umutlandırdı
28 Şubat'ın tanıkları o günü anlattı
28 Şubat'ın tanıkları o günü anlattı