Karapınar’da feromon tuzakları kuruldu

Karapınar'da feromon tuzakları kuruldu

Karapınar’da “Çizgili Yaprak Kurdunun Feromon tuzaklar”ının farklı bölgelere kurulumu gerçekleşti

07 Mayıs 2021 - 18:06

Karapınar Ziraat Odası'nın çevre dostu tarım uygulamaları çalışmaları kapsamında mısır ve şeker pancarında salgın oluşturan Karadirina olarak adlandırılan Çizgili Yaprak Kurdunun (Spodoptera exigua) feromon tuzaklarını ilçenin tarım alanlarının farklı bölgelerine kurulumu yapıldı.

SÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Karapınar Ziraat Odası Teknik Danışmanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, "Feromon tuzakları mısır ve şeker pancarı bitkilerinin 2-4 yapraklı olduğu erken dönemde kurulması gerekmektedir. Tuzakların kurulmasının amacı, mısır ve şeker pancarı tarlalarında Çizgili Yaprak kurdunun bu yıl görülüp görülmeyeceğini anlamak ve eğer varsa zararlı böcek salgın oluşturup çok fazla zarar vermeden kimyasal mücadelesini sağlamaktır. Erken dönemde zararlı böceğin sayısı azsa, kurulan tuzaklar onları yakalayacak ve hiçbir kimyasal ilaç atılmasına gerek kalmadan mücadele mümkün olacaktır" dedi.

Feromon tuzaklarının kurulumuna S.Ü.Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Ünlü, Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner ve teknik ekip de katıldı.

Feromon tuzakları Karapınar Ziraat Odası teknik ekibi tarafından periyodik olarak takip edilecek, gelişmelere göre çiftçiler bilgilendirilecek.

Mithat KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde