Karahan: Konya gastronomi şehri olmalı

Karahan: Konya gastronomi şehri olmalı

TÜRSAB Konya Başkanı Karahan, AK Partili heyete Konya turizmi hakkında bilgi verirken, Konya'nın gastronomi şehri olması için çalışma yapılması gerektiğini söyledi

06 Eylül 2020 - 13:28

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri TÜRSAB Konya BTK Başkanı Özdal Karahan ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret ederek, Konya turizminin gelişmesi için yapılacakları konuştu.   

Ziyarette Konya turizminin gelişmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirten AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, “TÜRSAB Konya BTK’ya güzel çalışmalarından ve Konya turizminin gelişmesi adına yaptığınız organizasyonlardan dolayı teşekkür ediyorum. Sizlerin çabasıyla Konya turizmi iyi durumdadır. Ülkemizde turizm sektörü istihdamda önemli bir sektör olup, 50 milyon turist ve 40 milyar dolar bir kazanç bekliyor. Bunun yanında dış ticaret açığımızı dengelemesi noktasında çok önemli bir sektördür. Konya’nın turizmde çok önemli değerleri ve yüksek bir potansiyeli vardır. Bu potansiyeli yeterince değerlendirerek, turizmi şehrimizde geliştirmeliyiz. Özellikle şehrimize gelen turistlerin konaklamasını sağlamalıyız. Tarihi ve turistik mekanlara şehrimize gelen turistleri götürmeliyiz. Bu anlamda sizlere görevler düşüyor. Konya turizminin gelişmesi için Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizle birlikte genel idarede bu yönde bir istek var. Şehrimizin turizmini geliştirmek ve kazancını yükseltmek adına yapılması gereken ne varsa birlikte yapacağız. Yeter ki şehrimiz turizmdi hak ettiği yere gelsin” dedi.  

SEYAHAT ACENTELERİ KANUNUN ÇIKARILMASI BİZLERİ RAHATLATACAK

TÜRSAB Konya BTK Başkanı Özdal Karahan’da AK Parti heyetine ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, sektör olarak hükümetten Seyahat Acenteleri Kanunu'nun çıkarılması ve yenilenmesini beklediklerini söyledi. Karahan, "Eğer söz konusu kanun çıksaydı pandemi sürecinde bu kadar sıkıntıları yaşamazdık. Türkiye turizmiyle birlikte şehrimizin turizminin de önü açıktır. Turizmde önemli bir gelirimiz var. Bunun yükseltilmesi gerekiyor. Hep birlikte başarabiliriz. Konya olarak öncelikle nitelikli turizm alanlarında kendimizi geliştirmeliyiz. Bunun yanında sağlık turizmine yatırım yapmalıyız. Gastronomi turizmini de geliştirmeliyiz.  Bu konuda çalışılması gereken 6 ilden birisi de Konya’dır. Gastronomi turizminde Ateşbaz-ı Veli etkinlikleri yapılmalıdır. Söz konusu etkinliğin yurtdışı tanıtımı yapılması gerekir. Şehrimizin turizmde tek markası Hz. Mevlana’dır. Bu markamıza yenilerini eklemeliyiz. Markalaşmada oldukça önemli potansiyelimiz vardır. Bunlar Çatalhöyük, Kilistra ve Boncuklu Köy Höyük’ü gibi artı değerlerimiz vardır. Bu değerlerimizin markalaşmasına ağırlık vermeliyiz. Bizlerin sizlerden isteğimiz ve beklentimiz Konya turizminin gelişimine ve yeni markalar oluşturmasına katkı vermenizdir” diye konuştu.

Karatay İlçemiz Turizmde iyi bir yere geldi

AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç’te Karatay ilçesinin turizmde iyi bir yere geldiğinin üzerinde durarak, “Karatay ilçemiz turizmde önemli bir merkezdir. Hz. Mevlana, Karatay Belediyemizin İsmil Termal Kaplıcalarıyla birçok tarihi eserlerimiz vardır. İlçemizde belediyeler ve genel idare güzel çalışmalar yapıyor. Obruk hanının restorasyonu sürüyor. Bittiğinde turizmi yeni bir değer daha kazandırılmış olacaktır. Sizlerin Konya ve ilçemizin turizminin gelişmesi adına güzel çalışmalarınız var. Bundan dolayı da teşekkür ediyoruz. Konya’nın turizminin gelişmesi için elimizden geleni hep birlikte yapalım” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ziyaretin anısına topluca bir fotoğraf çekildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatteki koronavirüs vakası 17 bine yaklaştı
Son 24 saatteki koronavirüs vakası 17 bine yaklaştı
Samancı: Konya'ya 18 yılda 60 milyar TL yatırım yaptık
Samancı: Konya'ya 18 yılda 60 milyar TL yatırım yaptık