Karaduman’dan korona günlerinde "İthal hayvan" sorusu

Karaduman'dan korona günlerinde "İthal hayvan" sorusu

SP Konya Milletvekili Karaduman, hayvan ithalatı yapmayacağını söyleyen Tarım ve Orman Bakanlığı'nın koronavirüs sürecinde neden 10 bin baş hayvan ithal ettiğini sordu

15 Nisan 2020 - 15:15

Saadet Partisi (SP) Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne hayvan ithalatı konusunda önerge verdi. Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir pakdemirli'nin cevaplandırması için verdiği önergede, koronavirüs salgınında Brezilya'dan ithal edilen ve İskenderun Limanı'na indirilen hayvanların akıbetini sordu.

Karaduman, önergesinde, şu soruları yöneltti: "Koronavirüs salgınından ciddi oranda etkilenen Brezilya’dan ithal edilen 10 bin baş hayvanın İskenderun Limanı’na indirildikten sonra tırlarla ithalatçı bir firmanın Şanlıurfa’daki çiftliğine taşındığına dair haberler ulusal basında yer almıştır. İthalatın büyükşehirlerimizde ve Zonguldak’ta sokağa çıkmanın yasak olduğu Pazar akşamında yapılmış olması ise dikkat çekicidir. Virüsün dışarıdan alınan ürünlerle birlikte de yurda girebileceği bilinmektedir. Geçtiğimiz günlerde dışarından hayvan alımının durdurulduğunu açıklamıştınız.

Bu bağlamda, daha önce dışarıdan hayvan alımının yapılmayacağını açıkladığınız halde Brezilya’dan hayvan ithal etmenizi gerektiren sebepler nelerdir? Söz konusu ithalat bilginiz ve izniniz dâhilinde mi gerçekleşmiştir? İthal işlemi için Sağlık Bakanlığından görüş alınmış mıdır? Konu ile ilgili risk analizi yapılmış ve gerekli önlemler alınmış mıdır?

Koronavirüs salgını ile birlikte yeni süreçte ülkelerin dışarıya ürün satışını durdurma durumunu düşünecek olursak, ithalat yolu ile ürün tedariki riskli bir yöntem olmakla birlikte yerel üreticiyi zor durumda bırakmaktadır. Bu durumu öngördüğünüzü varsayarsak, buna rağmen ithalat yöntemi ile ürün tedarik etmeye daha ne kadar devam edeceksiniz?

Yerel üreticilerimizin desteklenmesi ve üretimin arttırılması her zamankinden daha önemlidir. Bu bağlamda tarım ve hayvancılık ile uğraşan üreticimizi desteklemek için önümüzdeki süreç için yeni bir üretim stratejiniz var mıdır"?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
Büyükşehir'den psikolojik destek
Büyükşehir'den psikolojik destek