Karaca: Süt üreticilerinin sorunları çözülmeli

Karaca: Süt üreticilerinin sorunları çözülmeli

Deva Partisi Konya İl Başkanı Karaca, süt üreticilerinin sorunlarını gündeme getirerek, süt üreticilerimizin ayakta kalması için sübvansiyonların artırılması gerektiğini söyledi

21 Ekim 2020 - 12:52

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, süt üreticilerinin girdi maliyetlerinin artmasından dolayı zorlandığını belirterek, iktidardan süt üreticilerinin sorunlarının çözümünü istedi.

Gıda arzının sürdürülebilirliğinin toplumların sağlığı ve geleceği açısından önemli olduğunu ifade eden Karaca, “Gıda arzını etkileyen en temel unsurları dikkate alarak karar vericilerin politika geliştirmesi, sektörel büyümenin önemli bir unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Süt sektörü birçok alt sektörün ilk hammadde ihtiyacını karşılaması nedeniyle tarım ve hayvancılık sektörünün gelişimi ve sürdürülebilirliği ile aynı öneme sahiptir. Süt üretiminde girdilerin ucuz ve güvenilir olması sektörün sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle süt ve süt ürünleri arz güvenliğinin teminatı tarımsal üretiminin sürdürülebilir şekilde yapılmasına bağlıdır” dedi.

Üretim maliyetlerinin artmasıyla süt üreticilerinin zarar ettiğini vurgulayan Karaca, en kısa sürede süt üreticilerinin sorunlarının çözülmesi gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Konya çiğ süt üretimi ve işlenmiş süt üretiminde ülkemizin en önemli üretim merkezlerindendir. Fakat son dönemlerde girdi maliyetlerinin artması üreticilerimizi zor duruma düşürmüştür. Bugün çiftçilerimiz artan maliyetlerden dolayı kredi ile ayakta kalmaya çalışmaktadır. Sektörde en önemli girdi maliyetleri olan yem ve enerji fiyatları ile diğer girdi maliyetleri artarken süt fiyatlarının artmaması üreticilerimizi zor duruma düşürmektedir. Bugün üretim maliyetleri satış fiyatını geçmiştir. Bu yaşanan süreçte yetkililer eğer tedbir almazlar ise birçok üreticimiz sektörden çekilmek zorunda kalacak ve vatandaşlarımız daha pahalı ürünlerle karşılaşmak durumunda kalacaktır. Yetkililer üretici, tüketici ve sanayici dengesi bağlamında hareket etmeli ve bu soruna çözüm bulmalıdır. Süt üreticilerimizin ayakta kalması için Bakanlık sektöre yönelik sübvansiyonları artırmalıdır. Ulusal Süt Konseyi sektör paydaşlarımızla acilen toplanıp bu sorunu çözüme kavuşturmalıdır. Sektördeki üreticilerimizin seslerini duyurmak için birtakım faaliyetler yapma çabasının da kamuyu yönetenler tarafından engellendiği duyumları kulağımıza gelmektedir. Devlet, süt üreticileri ve tüketiciler olarak hepimiz sacayağının birer kollarıyız birisinin eksik kalması diğer tarafları etkileyecektir. Yetkilileri en kısa zamanda süt üreticilerimizin bu sorununu çözmek için harekete geçmeye davet ediyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste rakamlar artıyor
Koronavirüste rakamlar artıyor
NEÜ'lü akademisyenler, dünya bilim listesine girdi
NEÜ'lü akademisyenler, dünya bilim listesine girdi