Karaca’dan tam kapanma çağrısı

Karaca'dan tam kapanma çağrısı

Deva Partisi Konya İl Başkanı Karaca, dünyayı sarana koronavirüs salgınından kurtulmanın tek çaresinin en az iki hafta tam kapanma ve aşıda hızlanma olduğunu belirtti

20 Nisan 2021 - 13:04

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca son günlerde artan salgın karşısında tek çarenin tam kapanma ve aşılama olduğunu söyledi.

Salgından etkilenen herkesin maddi olarak desteklenmesi şartıyla tek çarenin tam kapanma ve aşılama olduğunu vurgulayan Karaca, “Hükümetin açıkladığı önlemlerin koronavirüs vaka sayısındaki artışı engelleyemeyeceği görülüyor. Zorunlu faaliyet alanları dışındaki tüm işletmeler en az iki hafta kapatılmalıdır. 3-4 ayda nüfusun yüzde 70’i aşılanmalı, vatandaşlara ve işletmelere ekonomik destek verilmelidir. 1 Mart 2021 tarihinde başlayan kontrolsüz normalleşme kararları günlük vaka sayılarını altı kattan fazla arttırarak, 9-10 bin bandından 63 bin seviyesine kadar getirdi. Bu rakamlar ülkemizi dünyada ikinci, Avrupa’da ise ilk sıraya yerleştirdi. Bu vahim tablo, vatandaşa ve sağlık sistemine, katlanarak artan hastane yatışları, solunum cihazına bağlanan ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının artışı olarak yansıyor. Türkiye’nin günlük aşılama kapasitesi bir milyonun üzerinde olmasına rağmen, tedarikteki aksamalar nedeniyle günlük aşılama rakamlarımız 200 bin doz civarında kalmış; iki doz aşılamada toplumun yüzde 10’una dahi ulaşılamamıştır” dedi.

VARYANTLARA KARŞI ÖNLEM ALINMADI

Karaca, ‘Varyantlara karşı önlem alınmadığına dikkat çekerek, “İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’dan dünyaya yayılan varyantların ülkemize ulaştığı tespit edildiği halde, buna yönelik tedbirler alınmadı. Günlük test sayısı ve filyasyon çalışmaları arttırılarak salgının seyri etkin şekilde takip edilip zamanında müdahale edilebilirdi. Buna ilaveten, yeniden açılma henüz sistem hazır değilken kontrolsüz bir şekilde yapıldı. Üstelik binlerce kişinin katıldığı kongreler, merasimler ve benzeri toplanmalar sorumsuzca düzenlendi. Sağlık Bakanlığı ise bu durumu engellemek bir yana, vahametin üzerini kapatmaya çalıştı.Yoğun bakım ünitelerinde yüzde 69’a çıkan hasta sayısının sağlık sistemine kırmızı alarm vermektedir. Hastanelerin hasta seçmek zorunda kalmasından endişe ediyoruz” ifadelerini kullandı.

EN AZ İKİ HAFTA YOĞUN KAPANMA VE AŞILAMADA HIZLANMA GEREK

Son olarak alınması gereken önlemleri sıralayarak, Hükümeti şeffaflığa davet eden Dr. Karaca, alınması gereken önlemleri şu başlıklarda sıraladı:

"Zorunlu faaliyet alanları dışındaki tüm işletmeler en az iki hafta kapatılmalıdır. Zorunlu faaliyetlerde çalışanlar için ise ulaşım ile işyeri çalışma koşulları kalabalığı engelleyecek şekilde uyarlanmalıdır. Virüs yayılımını engelleyecek şekilde sosyal mesafe kuralları sıkılaştırılmalı; bu süre zarfında sıkıntı çeken vatandaşlar ve işletmeler ekonomik ve sosyal olarak desteklenmelidir. Kapanma süresince aşılama çalışmaları hızlandırılarak üç-dört ay içerisinde yüzde 70 aşılama oranına erişilmelidir. Filyasyon çalışmaları temaslı takibi şeklinde değil, salgının kaynağını tespit etmek amaçlı yapılmalıdır. Günlük test sayısı mutlaka artırılmalıdır. Kontrolden çıkmış durumdaki salgının daha fazla üzücü sonuçlara yol açmasını engellemek için kamu yönetimini ilgili bilimsel kuruluşlar ile işbirliği içerisinde ivedilikle harekete geçmeye, atılan her adımı, alınan her tedbiri kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmaya davet ediyoruz.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ömer Nuri ÇAĞLAR
    5 ay önce
    Akıl Bilim Hukuk Demokrasi Demokratik Hukuk Devleti Bağımsız Yargı Fırsat Eşitliği Şeffaf lık Deva Gelecek Huzur Gelecek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kılca: Amacımız halkımıza konforlu konutlar kazandırmak
Kılca: Amacımız halkımıza konforlu konutlar kazandırmak
Geleneksel Türk Harp Sanatları Araştırma Atölyesi açıldı
Geleneksel Türk Harp Sanatları Araştırma Atölyesi açıldı