Karaca: Adaletli vergi dağılımı istiyoruz

Karaca: Adaletli vergi dağılımı istiyoruz

Deva Partisi Konya İl Başkanı Karaca, hükümetin kanun teklifiyle gündeme getirdiği kurumlar vergisi artırımının ekonomiyi toptan iflasa götüreceğini belirterek, "Adaletli vergi dağılımı bekliyoruz" dedi

04 Nisan 2021 - 15:48

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, "Hükümetin bir kanun teklifiyle kurumlar vergisini attırmak istemesi, vergi yükü altında kıvranan ekonomimizin toptan iflasının itirafı anlamına gelir" dedi.

Karaca hazırlanan “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” hakkında bir açıklama yaptı. Hükümetin hazırladığı taslak kapsamında 2021 yılı Kurumlar Vergisi oranını 5 puan arttırarak, 2021 yılı için yüzde 25, 2022 yılı için ise 3 puan artırarak yüzde 23 yapma girişiminde olduğunu ifade eden Karaca, bu sürecin vergi yükü altındaki ekonomiyi daha kötü senaryolara sürükleyeceğini söyledi. 

Ekonomideki tabloyu, "Kaynakların nasıl çarçur edildiğinin açık beyanı, denizin bittiğinin resmidir" sözleriyle açıklayan Karaca, şunları söyledi:

"Zaten son iki yıl içerisinde yaşanan döviz dalgalanmaları neticesinde firmalarımızın borcu ikiye katlanmıştır. Ayrıca 2020 yılı sonunda çıkan borç yapılandırmasına firmalarımızın neredeyse tamamı başvurmuştur. Firmalarımızın bu sıkışıklığının içerisinde bir de vergi oranları arttırılmaya çalışılmaktadır. Buradan bizler şunu anlıyoruz; 'Bu hareket 2021 yılının ikinci yarısından sonra salgın azalacak ve firmalarımızın işleri açılacak. Biz de hükümet olarak firmaların ceplerine biraz daha elimizi daldıralım ve payımızı fazlası ile alalım' Oysa daha yakın bir geçmişte yandaş firmaların yüzde 80 vergi borçları affedilmiştir. Hükümet bir taraftan reform paketleri ile yabancı sermaye çekmeye çalıştığını belirtirken bir taraftan da vergi oranlarını artırması trajikomik bir olaydır. Deva Partisi Konya İl Başkanlığı olarak buradan sesleniyoruz; hükümetin geçirmeye çalıştığı bu oranlarla bırakın yabancı sermaye girişini yabancı sermaye ülkemizden kaçacaktır. Firmalarımızın daha rekabetçi olabilmesi ve dünya ile rekabet edebilmesi, vergi yükü altında ezilerek değil adaletli bir vergi dağılımının olduğu bir ekonomi ile mümkün olacaktır. Aylardır her fırsatta söylüyoruz ve söylemeye devam edeceğiz. Güçlü bir ekonomi ve adaletli bir vergi sistemini sadece DEVA kadroları tesis edebilecektir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatteki koronavirüs vakası 17 bine yaklaştı
Son 24 saatteki koronavirüs vakası 17 bine yaklaştı
Kadınlar KOMEK'te üretime katkı sağlıyor
Kadınlar KOMEK'te üretime katkı sağlıyor