Kara: Evsizlerin sorunu bir an önce çözülmeli

Kara: Evsizlerin sorunu bir an önce çözülmeli

MHP Konya Milletvekili Kara, sokakta kalan insanların sorunlarının araştırılması ve çözümü için TBMM'ye önerge verdi

21 Haziran 2020 - 16:07

Evsizlerin korunması ve topluma kazandırılması amacıyla gerekli şartların incelenmesi için TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi veren MHP Konya Milletvekili Esin Kara, evsizlerin sorunlarına dikkat çekti.

Evsizliğin bütün dünya ülkelerinde önemli toplum sağlığı sorunlarından biri olduğunu vurgulayan Kara, "Son yıllarda ekonomik, sosyal ve politik faktörlerin etkisiyle, evsiz kadın, erkek ve çocukların sayısı önemli ölçüde artmıştır. Evsizlik, başta sağlık problemleri olmak üzere birçok olumsuz sonuca neden olmaktadır. Evsiz erkek, kadın ve çocuklar, evi olanlara göre daha fazla sağlık problemleri yaşamakta ve sağlık bakımı almada birçok engelle karşılaşmaktadırlar” dedi.

KORUNMASIZ VE GÜVENSİZ ORTAMDA HAYATLARINI SÜRDÜRÜYORLAR

Korunmasız ortamlarda hayat mücadelesi veren binlerce evsiz vatandaşın olduğunu hatırlatan Kara şunları söyledi:

“Hava koşullarından korunmanın zor olduğu ve hijyenik olmayan ortamlarda yaşama, yetersiz ve yanlış beslenme, uyku yetersizliği, madde kullanımı, riskli cinsel ilişkide bulunma ve özellikle evsiz çocukların cinsel istismara uğraması gibi etkenler nedeniyle evsizler ciddi sağlık problemleri yaşamaktadırlar. Sokakta yaşayan evsizler genellikle gündüz herhangi bir tehlike oluşturmazken, geceleri hem kendileri hem de toplum için tehlike oluşturmaktadırlar.

Madde kullanımı çeşitli sağlık sorunları yaratan en önemli etkenlerdendir. Evsizlerde madde kullanımı ve psikiyatrik bozukluklar toplumun geneline göre daha fazladır. Ayrıca korunmasız ve güvensiz ortamlarda yaşamak zorunda olan evsizler büyük oranda şiddet ve şiddete bağlı sakatlık ve ölüm riski altındadırlar.”

SORUNLARA KALICI ÇÖZÜM OLMALI

Evsizler konusunda yapılan çalışmaların sivil toplum kuruluşları tarafından geçici yardımlar ekseninde, sınırlı sayıda uygulamalarla şekillendiği belirten Kara, evsizlerin sorunlarının kalıcı ve sürdürülebilir bir biçimde çözüme kavuşturulması ve sosyal hizmet faaliyetlerinin sürdürülebilir bir düzeye getirilmesi için sosyal politikanın amaç ve uygulamalarının dikkatle incelenmesi ve insanların refahı, sağlığı için atılabilecek her tür sosyal yardım adımının ülkemizin geleceği için büyük önem taşıdığını ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mehmet Ekin'in babası vefat etti
Mehmet Ekin'in babası vefat etti
Son 24 saatte 207 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
Son 24 saatte 207 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti