Kadir Şeker tutuklu yargılanmaya devam edecek

Kadir Şeker tutuklu yargılanmaya devam edecek

Kadına şiddeti önlemek isterken cinayete sebep olan Kadir Şeker'in bugün çıktığı ikinci duruşmada tutukluluk halinin devamına karar verildi

24 Haziran 2020 - 15:25 - Güncelleme: 24 Haziran 2020 - 22:41

Konya'da parkta sevgilisini darp ettiğini düşündüğü Kadir Duran'ı engellemek isterken ölümüne sebep olan ve hakkında "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan dava açılan Kadir Şeker'in tutukluluk halinin devamına karar verildi.
Bugün ikinci kez hakim karşısına çıkan Kadir Şeker hakkında Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca “kasten adam öldürme, haksız tahrik ve silahtan sayılan bıçak" suçundan iddianame hazırlandı. Şeker için tahrik indirimi uygulanarak 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istendi. Son HSK Kararnamesi'yle Konya Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atanan Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kadir Erdeo, duruşmada başkan olarak yer aldı. Duruşmaya Kadir Şeker, ailesi, öldürülen Özgür Duran'ın ailesi ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada, ilk olarak Kadir Şeker savunmasını yaptı. Olay günü teyzesinin evine gittiği sırada parktan tartışma sesleri duyduğunu anlatan Şeker, “Bir kadının ağlama sesini ve tamam yeter dediğini duydum. Kadının ağlamasına dayanamadım, yanlarına gittim. Şahsı uyarınca sinirlendi ve bana küfretmeye başladı. 'Karım değil mi sana ne' dedi. 'Karınsa neden ağlatıyorsun' dedim. Kadın da 'Hadi git ablam, o benim eşim' deyince arkamı dönüp uzaklaştım. 15 metre kadar uzaklaşmıştım ama şahıs küfretmeye devam etti. En son anneme küfür etti ve saldırdı. Boğuşurken boğazımı sıktı, nefes alamıyordum. Öleceğimi zannettim, cebimden bıçağı çıkardım. Bıçak açılma sesini duyarsa bırakır diye düşündüm ama bırakmadı. Sonra yine düştüm, boğazımı sıktığı için o da düştü. O sırada yaralandığını fark etmedim. Kalkıp olay yerinden uzaklaştım. Bıçağın ucunda kan görünce kesilen elimden bulaştığını zannettim. Kadına yardım etmek için oldu, böyle olsun istemedim. Korksun diye bıçağı çıkardım. Üzgünüm böyle olmasını istemezdim. Yaşıtlarım üniversiteye hazırlanıyor” dedi.

SEGBİS ile Antalya'dan bağlanarak ifade veren Ayşe Dırla isimli tanık, Kadir Şeker’in yardım maksadıyla direkt yanlarına gelerek Özgür Duran’ı bıçakladığını söylemenin mümkün olmadığını ifade etti. Kadir Şeker’in yardım amacıyla geldiğini, fakat tek hatasının bıçakla gelmesi olduğunu söyleyen Dırla, “Kadir'i suçlamak istemiyorum. Ben bıçaklama anını görmedim. Özgür çocuğa sürekli bağırıyordu. İlk olarak Özgür, Kadir'e saldırdı. Kadir'e 'sen git, o benim eşim' dedim. Özgür, Kadir giderken elindeki bıçağı gördü ve yeniden kızmaya başladı. Kadir’in küfür ettiğini duymadım. Özgür sürekli Kadir'e küfürler ediyordu. Kadir'in elinde ise siyah bir bıçak vardı. Benim ifadelerim doğru. Ben isteseydim o an Kadir'i kötüleyebilirdim. Ben ne gördüysem onu söylüyorum" diye konuştu.

Duruşmanın ardından açıklama yapan Kadir Şeker’in avukatı Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, “Bugün Kadir fiziki olarak duruşmaya katıldı. Maktulün anne babası ve avukatları katıldı. Biz de Kadir’in müdafileri olarak duruşmaya katıldık. Kadir’imizin anne babası da duruşmada bulundu. Tanıklar dinlendi. Olaya bizzat şahit olan Ayşe Dırla, bulunduğu Antalya’dan SEGBİS ile bağlandı. Sorularımızı sorabildik, onun ardından yine olay yerinde ikamet eden iki tane komşu var, karı koca, bir de zemin katta oturan hanımefendi, bunlar da ifadelerini verdiler. Kadir’in olaydan sonra eve gittiği teyzesi ve kuzeni dinlendi. Olaydan sonra müdahale eden, tutanak düzenleyen polis memuru arkadaşımız dinlendi. Kadir ifadesini basına yansıdığı şekilde aynen tekrarladı. Katılanlar ilişkin ifadede bulundular. Bu süreçte tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bizler sadece bugün Kadir’in neden salınması noktasında tutukluluk kararına neden itiraz ettiğimizi üç arkadaşımızla beraber ifade ettik. Bugün esasa dair savunmaya girmedik. Sebebi de henüz toplanamayan deliller, tanıklarımız var. Özellikle olaydan sonra maktule yardım eden, orada halı sahada top oynayan Suriyeli arkadaşların ifadeleri alınacak. Yine tutanak düzenleyen polis memuru o arkadaşımızın ifadesi alınacak” dedi.

16 Eylül 2020 tarihinde karar çıkmasını beklediklerini dile getiren Aladağ, şöyle devam etti:

"Atılı bulunduğu 16 Eylül 2020 tarihinde bu dosyamızın karara çıkacağını düşünüyorum. Gözden geçirme dediğimiz bir husus vardır 30’ar günlük süreyle tutukluk hali. Onlar için de Temmuz ve Ağustos ayına duruşma günü verilmiştir, gözden geçirme tarihi verildi. Biz müdafiler olarak o tarihlerde bir tahliyenin olmayacağı kanaatindeyiz. Ancak kararla birlikte her hal ve şartta iyi ve kötü senaryoyu önümüze koyduk. Zor bir dosya... Tüm kamu vicdanını rahatlatacak en adil ve en doğru kararın bu heyet tarafından verileceğine dair inancımız tamdır. Kadın derneklerimizden de bizlere yardımcı olmaya çalışanlar ve süreci takip edenler oldu. Ama bunları ifade ederken de biz olaya sonuç itibari ile bakarız. Ortada neticede hayatını kaybeden bir insan var, annesi, ailesi var. Onlara da baş sağlığı dileklerimizi ilettik ancak bu olayın neden gerçekleştirildiğini ifade ettik. Kadir’in bir katil olamayacağını bir kez daha ifade ettik. Kadir’e, en değerli varlığın annene yönelik küfrü mutlaka dile getir dedik. Duruşmaya geldiğinde annesine yapılan bu küfrü ifade edemeyecek kadar iyi aile terbiyesi almış, iyi yetişmiş, geleceğe güzel bakan pırıl pırıl bir çocuk. Bu hafta sonu üniversite sınavı var. Kadir hazırlanamadı, üçüncü yılıydı, geleceğe dair öngörüler değişmiş olabilir. Umarım onun için de güzel şeyler bekliyordur. Tekrar söylüyorum 16 Eylül‘de yapılacak duruşmada kararla birlikte bir tahliye öngörünüz vardır.”

Bugüne kadar alınan ifadelerinde Ayşe Dırla’nın dört farklı ifadesinin gündeme geldiğine dikkat çeken Aladağ, Kadir Şeker'in olay yerinde elinde bıcakla gelip gelmediği konusunun çelişkilerle dolu olduğunu kaydetti.

Duruşmadan önce adliye önüne gelen Kadın Meclisi Platformu üyeleri de Kadir Şeker’e destek verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek