Kadir Şeker’in tutukluluğunun devamına karar verildi

Kadir Şeker'in tutukluluğunun devamına karar verildi

Konya'da, kadına şiddeti önlemek isterken cinayete sebep olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırılan Kadir Şeker'in Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Kadir Şeker’in bugün SEGBİS yöntemiyle yapılan duruşmasında ise tutukluluğunun devamına karar verildi

28 Nisan 2020 - 14:17

Konya’nın Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi’nde 5 Şubat Çarşamba akşamı, sevgililer Ayşe D. ve Özgür Duran arasında evde tartışma çıktı. Ayşe D. evden çıkıp, Piri Reis Parkı’na geldi. Peşinden parka gelen Özgür Duran iddiaya göre sevgilisini dövmeye başladı. Tesadüfen parktan geçen Kadir Şeker, olaya müdahale etmek istedi. Bu sırada çıkan arbede sırasında, Şeker’in elindeki bıçak, Duran’ın kalbine isabet etti. Özgür Duran hayatını kaybederken, tıp fakültesinde okumak için üniversite sınavına hazırlanan Şeker, ‘kasten adam öldürme’ suçundan tutuklandı.

RAPOR HAZIRLANDI

Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Adli Tıp Kurumu, olaydaki bıçağın Özgür Duran’ın kalbine 10 santimetre uzunluğunda ve 1,5 santimetre genişliğinde girdiğini tespit etti. Bıçağın 6136 Sayılı ‘Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Kanunu’ kapsamında olduğu saptandı. Kadir Şeker’in kıyafetleri, sırt çantası, çantasındaki toprak ile parktan alınan toprağın kriminal incelemeye alındığı soruşturmada, görgü tanıkları ile Özgür Duran ve Ayşe D.’nin tartıştığı sırada yanlarında bulunan Bekir Duran’ın ifadesine de başvuruldu. Ayrıca Kadir Şeker’in suçta kasıtlı olup olmadığının belirlenmesi için ‘sosyal araştırma raporu’ hazırlandı.

DURUŞMA BUGÜN YAPILDI

Soruşturmanın ardından Kadir Şeker hakkında, ‘kasten adam öldürme’ suçundan iddianame düzenledi. İddianamede, yargılamanın müebbet hapis cezası istemiyle yapılması, verilecek cezanın ise tahrik indirimiyle 12 yıldan 18 yıla kadar olması talep edildi. Ayrıca ‘Yasak Bıçaklar ve Diğer Aletlerle İlgili Suçlar ve Cezaları’ kapsamında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi. İddianameyi kabul eden 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma için 29 Nisan Çarşamba gününü belirledi. Daha sonra ise duruşma bugün saat 11.30’a alındı.

TEST SONUCU VE KARAR BELLİ OLDU

Kadir Şeker’in (20) ‘Covid-19’ testinin pozitif çıktığı öğrenilirken bugün yargılanmasına başlandı. Şeker’in, sağlık durumu iyi olduğu için taburcu edildiği ve karantinaya alınacağını belirtildi. Kadir Şeker'in bugün 11:45 de SEGBİS yöntemiyle yapılan duruşmasında tutukluluğunun devamına karar verildi.

SEGBİS NEDİR?

SEGBİS uygulaması ülkemizde 20 Eylül 2011’de Resmi Gazetede yayınlanmış olan yönetmelikle kullanılmaya başlandı. SEGBİS Ceza Muhakemesinde Ses Ve Görüntü Bilişim Sistemi. 

Yönetmelikte, UYAP Bilişim Sisteminde ses ve görüntünün aynı anda elektronik ortamda iletildiği, kaydedildiği ve saklandığı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi olarak tarif edilen sistem, erişilmek istenen temel amaç yine iş bu yönetmeliğin birinci maddesinde “Bu Yönetmeliğin amacı, soruşturma ve kovuşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı, hâkim veya mahkemece dinlenilmesine gerek görülen kişilerin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi kullanılarak dinlenilmesi, kayda alınması, saklanması ile bunun için gerekli teknik altyapının kurulmasına ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir” şeklinde tanımlanıyor.

Müslim EVCİ / Sözcü 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek