Kadir Şeker davasında karar açıklandı

Kadir Şeker davasında karar açıklandı

Kadın cinayetine engel olmak isterken cinayete sebep olan Kadir Şeker hakkında 12 yıl 6 ay hapis cezasına karar verildi

14 Ekim 2020 - 15:27

Konya’da parkta şiddet gördüğünü düşündüğü bir kadına yardım etmek isterken kadının sevgilisinin ölümüne neden olan Kadir Şeker davasında bugün karar çıktı. Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan 20 yaşındaki Kadir Şeker, haksız tahrik altında kasten adam öldürmekten 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık Kadir Şeker, tutuklu bulunduğu Konya E Tipi Kapalı Cezaevinden Adliye'ye getirilerek duruşmaya bizzat katıldı. Avukatlar ve tarafların yakınları da mahkeme salonunda yer aldı. Duruşmada ilk olarak sözü olayda hayatını kaybeden Özgür Duran’ın annesi Mübeyyen Güner aldı. Kadir Şeker’e indirim oranının alt sınırdan verilmemesini isteyen Mübeyyen Duran, Kadir Şeker’in savunmasının tutarsız olduğunu ileri sürdü. 

Güner, “Oğlumun 19 suç kaydı olduğu, gasp ve yağmacı olduğu iddia ediliyor. Oğlumun suç kaydı yok, yuva kurma hayali vardı. Bu hayali Kadir Şeker elinden aldı. Benim çocuğum bunları hak etmedi. Oğlum rüyama giriyor. Ben Kadir’e kendimi anlatamadım diyor. Bana bir başsağlığı bile dilemediler. Kadir’in en yüksek cezayı almasını istiyorum” dedi.

Özgür Duran’ın avukatı ise savunmasında haksız tahrik indiriminin yapılmasını istemediklerini belirtti ve gereken cezasının verilmesini talep etti.

Sanık Kadir Şeker’in avukatı Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ da nefretle gerçekleşmeyen olayda sicili temiz olan Kadir’in katil olarak ilan edilmemesi gerektiğini söyledi.

Son olarak söz alan sanık Kadir Şeker ise olayda ndolayı üzgün olduğunu dile getirdi. Yardıma ihtiyacı olan birisine yardım etmek için olay yerine gittiğini bildiren Şeker, "Kadın bana onun eşi ve iyi olduğunu söyledikten sonra arkamı döndüm gittim. Bana arkamdan saldırdı, boğazımı sıktı, nefesimi kesti. Düştük, olay yerinden ayrılırken yaralandığını fark etmedim. Hayatını kaybettiği için çok üzgünüm” ifadelerini kullandı.

Tarafların savunmalarının ardından mahkeme heyeti, Kadir Şeker'e 'Kasten adam öldürme' suçundan müebbet hapis cezası verdi. Haksız tahrik suçundan 15 yıla indirilen ceza ardından iyi hali göz önünde bulundurularak 1/6 oranında düşürülerek 12 yıl 6 ay hapis cezasına çevrildi.

Duruşmanın ardından açıklama yapan Kadir Şeker'in avukatı Baro Başkanı Mustafa Aladağ, "Kadir’e yönelik haksız bir saldırı vardı. Bu saldırı devam ediyor. En büyük kutsala saldırı var, anne babaya karşı da var. Fiziki saldırı var. Boğazı sıkılmış, nefessiz kalmış. O korku panik ve heyecanı yaşamış. Değerli heyete de ifade ettik. Lütfen empati yapın. Başka türlü Kadir’in bu saldırıyı def etme yol ve yöntemini bilmiyoruz. Biliyorsanız bize izah edin. Olayı sübjektif değerlendirin. Maddi gerçeği beraber ortaya koyalım. Adaletinize güveniyoruz dedik. Ancak değerlendirme bu noktada olmadı. Biliyorsunuz ki bölge adliye mahkemesi ve ardından Yargıtay incelemesi boyutu var. Biz yine arkadaşlarımızla birlikte sonuna kadar Kadir için savunma anlamında ne yapılması gerekiyorsa mücadeleye devam edeceğiz. Özetle bugün Kadir’e 12 yıl 6 ay hapis cezası ve tutukluluk halinin devamına karar verildi” dedi.

OLAY

Konya'nın Selçuklu İlçesi Kosova Mahallesi Yeni İstanbul Caddesi üzerindeki Piri Reis Parkı'nda 5 Şubat 2020 günü saat 21.30'da meydana gelen olayda Kadir Şeker, üniversiteye hazırlık kursundan dönüşte Özgür Duran'ın (32) Ayşe D'ye (35) şiddet uyguladığını fark etti. Kadir Şeker, olaya müdahale etmek istediğinde Özgür Duran'ın tepkisiyle karşılaştı. Yaşanan boğuşma sırasında cebinden bıçağını çıkaran Kadir Şeker, yere düştükleri sırada Özgür Duran'ın kalbinden bıçaklanarak ölümüne neden oldu. Olaydan sonra gittiği teyzesinin evinde gözaltına alınan Kadir Şeker, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek