Kadir Şeker davası yeniden görüşülecek

Kadir Şeker davası yeniden görüşülecek

Konya Bölge Adliye Mahkemesi'nce Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin Kadir Şeker hakkında verdiği karar bozuldu. Yargılamanın yeniden yapılması için dosya geri gönderildi

16 Ocak 2021 - 15:23

Konya Bölge Adliye Mahkemesi, sevgilisi Ayşe Dırla'yı dövdüğü öne sürülen Özgür Duran'a engel olmak isterken kalbinden bıçaklayarak, öldürdüğü gerekçesiyle 12,5 yıl hapse çarptırılan Kadir Şeker hakkında Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı bozdu. Yargılamanın yeniden yapılması için dosya geri gönderilerek, eksikliklerin tamamlanması istendi.

Olay, 5 Şubat akşamı, Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı’nda meydana geldi. Özgür Duran’ın sevgilisi Ayşe Dırla’yı dövdüğü gerekçesiyle olaya müdahale etmek isteyen Kadir Şeker, çıkan arbedede Duran’ı bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle 12,5 yıl hapse çarptırıldı. Tutuklanan Kadir Şeker, ‘kasten adam öldürme’ suçundan yargılandığı 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada önce ömür boyu hapse çarptırıldı. Ceza, suçun ‘haksız tahrik’ altında işlendiği gerekçesiyle önce 15 yıla ardından Şeker’in  iyi hali göz önünde bulundurularak 12,5 yıla indirildi. 

Konya Bölge Adliye Mahkemesi’nce Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar, bozuldu. Yargılamada eksiklerin olduğunu belirten Bölge Adliye Mahkemesi, dosyayı geri gönderdi. Mahkeme, davaya katılma talepleri bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun da katılmasını isterken, Özgür Duran'ın ailesinin, Kadir Şeker'in ‘kiralık katil' olduğunu öne sürerek, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmalarının da araştırılmasını istedi.

Dosya, eksikleri giderildikten sonra yeniden yargılama olmaksızın Konya Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderilecek.

Kadir Şeker davasıyla ilgili yeniden yargılama olmaksızın, dosyadaki eksiklerin giderilmesi yönünde bozulma kararı olduğunu açıklayan Şeker'in avukatı ve Baro Başkanı Mustafa Aladağ, istinaf incelemesini yapan Konya Bölge Adliye Mahkemesi’nin 1’inci Ceza Dairesi Başkanlığı'nın 2 hususta eksiklik görerek, dosyayı mahkemesine iade ettiğini bildirdi.

Aladağ, "İlk husus katılma talebi reddedilen Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu Derneği vekilinin katılma talebi reddi değil kabulünün gerektiği; gerekçeli kararın kendilerine tebliği eğer bir dilekçe sunacaklarsa dosya içine alınmasına karar vermiştir. İkinci husus ise istinaf mahkemesi UYAP üzerinden yaptığı inceleme neticesinde Kadir Şeker hakkında Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma olduğu, bu soruşturmanın akıbetinin ne olduğu, herhangi bir kavuşturmaya yer olmadığı kararı ya da iddianame olup olmadığı hususlarında araştırılarak bilgi verilmesi, dosyanın tekrar gönderilmesi konusunda bir karar vermiştir. Bu karar, esastan bozma ve benzeri bir karar değildir. İlk inceleme neticesinde görülen 2 eksikliktir. Bunlar tamamlandıktan sonra yeniden bir yargılama, duruşma açılmaksızın olacak. Dosya, tekrar Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderilecek" ifadelerine yer verdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Normalleşme öncesi korona tablosu umutlandırdı
Normalleşme öncesi korona tablosu umutlandırdı
Bakan Yardımcısı Özer, meslek okullarındaki üretimi inceledi
Bakan Yardımcısı Özer, meslek okullarındaki üretimi inceledi