"Kadınlara hakları, dünyada ilk defa Türkiye’de...

"Kadınlara hakları, dünyada ilk defa Türkiye'de verilmiştir"

CHP'li kadınlar, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle düzenledikleri basın toplantısında, kadınlara haklarını bütün ülkelerden daha önce teslim eden Atatürk'e müteşekkir olduklarını belirtti

03 Aralık 2019 - 13:55

5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle basın toplantısı düzenleyen CHP Konya Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç, dünyada kadın haklarının ilk önce ülkemizde verildiğini söyledi.

CHP Konya İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısına Başkan Tunç, yönetim kurulu üyeleri, CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, ilçe kadın kolları başkanları, ilçe başkanları ve partili kadınlar katıldı.

Tunç, "5 Aralık 1934'te Anayasa ve Seçim Kanununda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Türkiye; Fransa ve İtalya'dan 11,  Romanya'dan 12, Yunanistan'dan 15, Bulgaristan'dan 13, Belçika'dan 14,  İsviçre'den 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır. 5 Aralık 1934'te Mustafa Kemal Atatürk, tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük etti. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçti ve seçim kanununda yapılan değişiklik ile bundan tam 85 yıl önce kadınlar en demokratik haklarına kavuştular. Toplumun yarısını oluşturan biz kadınların ihmal edildiği ve dikkate alınmadığı hiçbir çalışmanın başarı şansı yoktur. Toplumu kalkındırmanın ve geliştirmenin yolu sosyal hayatın her alanında kadınların desteklenmesi ve etkin bir şekilde yer alması ile mümkündür. 85 yıl sonra istenen ilerleme sağlanamamış, bugün kadın temsiliyeti bakımından ülkemiz dünyada 118. sırada yer alıyor. 85 yıl önce tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük eden ve kadınların siyasal hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçen dünya lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü bugün bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, kadınların her alanda eşit temsiliyetinin mümkün olacağı bir ülke isteği ile 5 Aralık Kadın Hakları Günümüzü kutluyorum" dedi.

KADINLARIMIZ HAKLARINI KORUMALIDIR

Toplantıda kadınların haklarını korumalarını isteyen CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, "Cumhuriyet'ten evvel kadınlarımız nufüs sayımına bile giremiyordu. Kadınlarımızı baş tacı yapmak hepimizin görevi olmalıdır. Mustafa Kemal Atatürk, kadını erkekle eşit haklara kavuşturulmazsa eksik kalacağını düşünerek, 1934 yılında Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını veriyor. Hayatın her alanında tuzağa düşmeyin. Haklarınızı koruyun. Siyaset ve iş dünyasında yerinizi alın. Haklarınıza sahip çıkaracak koruyun. Bunun mücadelesini birlikte verelim. 5 Aralık Kadın Hakları Günü'nüzü kutluyorum" diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Bizi eleştirenlerin sorumluluk alma zamanı geldi"
Serkan Kırıntılı'nın menajerinden transfer açıklaması
Serkan Kırıntılı'nın menajerinden transfer açıklaması