"Kadına şiddete karşı mücadelemiz sürecek"

"Kadına şiddete karşı mücadelemiz sürecek"

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Tunç, 25 Kasım nedeniyle yaptığı açıklamada, kadınların öldürülmemesi, şiddete, tacize ya da tecavüze uğramaması için Koruma Kanunu ve İstanbul Sözleşmesi'nin tam olarak uygulanması gerektiğini vurguladı

25 Kasım 2019 - 14:11

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle Gedavet Parkında basın açıklaması yapan CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç, kadına karşı şiddetin karşısında olduklarını dile getirerek, bir kişi daha eksilmemesi için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Yönetim kurulu üyeleri, ilçe kadın kolları, CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, ilçe başkanları ve partili kadınların katıldığı programda kadına karşı şiddetin her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Tunç, “Geçen 25 Kasım’dan bu yana, bu topraklarda kadına yönelik şiddet yine artarak devam etti. Kadınlar her gün şiddete, tacize ya da tecavüze uğradı. 2019’un ilk on ayında 383 kadın öldürüldü. Bunlar sadece medyaya yansıyanlar. Cinayetler kadınların en yakınları tarafından işlendi. Bazıları uzaklaştırma kararlarına rağmen öldürdü. Yani devlet kadını korumadı. Bu yüzden kadın cinayetleri politiktir. Biliyoruz ki onlar 'eşit değilsiniz' dedikçe kız kardeşlerimiz öldürülüyor. Kazanımlarımız elimizden alınmaya çalışılıyor. Emeğimiz yağmalanıyor. Bunlar yetmezmiş gibi, önümüzdeki günlerde yasalaşması konuşulan yargı paketine göre, nafaka hakkımız kısıtlanmak isteniyor. Amaç, kadının erkeğe bağımlı yaşaması, şiddetin her türlüsüne ses çıkaramaz hale gelmesidir. Biz eşitiz. Varız. Uğradığımız şiddete karşı susmayacağız. Kazanımlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir araya geldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettiğimiz bu günde biz daha çok bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız" dedi.

Tunç kadına yönelik şiddetin son bulması için, 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi’nin tam olarak uygulanmasını istediklerini dile getirerek, diğer taleplerini ise şöyle sıraladı:

"İyi hal indirimlerine son verilmesini, sığınma evlerinin sayısının artırılmasını, ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destek ile yasal yardımın yapılmasını, kadın istihdamını artırmak için güvenceli istihdam olanakları yaratılmasını, kadınların işe alım ve yükselmelerinde cinsiyetçi politikalardan vazgeçilmesini, kadın – erkek arasında yaşanan ücret eşitsizliğinin giderilmesinin yanında, medyanın, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçilmesini talep ediyoruz. Kısacası biz yaşamak istiyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaattin Çakıcı, Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti
Alaattin Çakıcı, Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti
Koronavirüsten bugün 22 kiyi hayatını kaybetti
Koronavirüsten bugün 22 kiyi hayatını kaybetti