"İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını...

"İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını tanımıyoruz"

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Yılmaz, İstanbul Sözleşmesi'nin feshinin anayasaya aykırı olduğunu belirterek, alınan kararı tanımadıklarını söyledi

21 Mart 2021 - 14:52

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz, hükümet tarafından feshedilen İstanbul Sözleşmesiyle kadınların haklarının elinden alınacağını söyledi.

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılmasının ardından Gedavet Parkı'nda açıklama yapan CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz, sözleşmenin feshine tepki gösterdi.

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, ilçe kadın kolları, gençlik kolları ve partililerin de katıldığı basın toplantısında İstanbul Sözleşmesi'nin bir gecede tek adam hükümeti tarafından feshedildiğini ifade eden Yılmaz, “Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için devlete sorumluluk yüklemektedir. Psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, zorla evlendirme, cinsel ve ekonomik şiddet de dahil olmak üzere kadınları her türlü şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmedir. Şimdi hükümete soruyoruz? Bu sözleşmenin nesinden rahatsız oldunuz? Meclis’te oy birliğiyle kabul edilen İstanbul Sözleşmesi, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez. İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler alanındaki sözleşmeler TBMM kararıyla, yani kanunla alınır. Bu karar açıkça Anayasamızı da yok saymaktadır. Kadın cinayetleri politiktir. Biz, TBMM’yi ve hukuku yok sayarak alınan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını tanımıyoruz, tanımayacağız" dedi.

Bundan sonra bulundukları her alanda, sokaklarda, mahallelerde, meydanlarda mücadele edeceklerini dile getiren Yılmaz, "Vicdan sahibi her erkeğin, annesi, eşi, kardeşi ve yaşamın eşit ortağı olan kadınlarla beraber olacağını biliyoruz. Hep birlikte yapılan yanlışa dur diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
42 FETÖ silahlı terör örgütü üyesi daha deşifre oldu
42 FETÖ silahlı terör örgütü üyesi daha deşifre oldu
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını çözmek için geliyoruz”
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını...