İslam alemi Kadir Gecesi’ni bekliyor

İslam alemi Kadir Gecesi'ni bekliyor

Ramazan Ayı’nın son 10 gününde aranan Kadir Gecesi, Diyanet İşleri Başkanı'nın belirlemesine göre yarın kutlanacak.  

18 Mayıs 2020 - 18:09

Bin aydan daha hayırlı olduğuna inanılan ve Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu Kadir Gecesi, bu yıl Ramazan ayının 26. gününü 27. gününe bağlayan 19 Mayıs 2020 Salı günü idrak edilecek. 

Her Ramazan ayında en çok beklenilen gece olan Kadir Gecesi, İslam alemi için en anlamlı gece olarak biliniyor. Koronavirüs salgını nedeniyle camilerin kapalı olduğu bu gecede koronavirüsün geçmesi için bol bol dua edecek, ibadetlerini yapacak.

Bu geceyi diğer bütün zamanlardan üstün kılan en önemli özellik, “Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur’an) geldi” (Yûnus, 10/57) ayetiyle âleme tanıtılan, 14 asırdan beri insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gece nazil olmaya başlamasıdır.

Zira Kur'an-ı Kerim, bizi birbirimize yaklaştıracak, kardeş kılacak, hayatı güzelleştirecek, sorunların çözümüne ışık tutacak, umutla geleceği inşa edecek en büyük değer ve en önemli hazine olarak Rabbimizin insanlığa son vahyidir.

Yüce Kitabımızda “bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir gecesi, Kur’an’ın getirdiği tevhit, adalet, merhamet, sevgi gibi insanı ve toplumu yücelten değerlerle buluşarak huzurlu ve onurlu bir hayata kavuşmayı ifade etmektedir.

Bu gece bizlere, yeryüzüne Rahman’ın merhametinin en büyük nişanesi olarak indirilen Kur’an’ın, insana verilen en büyük imkân zamanın, iman ile yüklenilen emanetin, bahşedilen nimetlerin, aziz vatanımızın, kardeşliğimizin değerini ve kıymetini bildirmektedir. Bu manada, varlık gayesini gerçekleştirmek isteyen insan, kendisine sunulan ikram ve lütufların kıymet ve değerini anladığı oranda kendi kadrini ve değerini de yükseltecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
Büyükşehir'den psikolojik destek
Büyükşehir'den psikolojik destek