İlk kiraz hasadı Tarsus’ta gerçekleşti

İlk kiraz hasadı Tarsus'ta gerçekleşti

Mersin’in Tarsus ilçesinde gerçekleşen turfanda kiraz hasadı bölgeye umut oldu.

25 Nisan 2020 - 21:03 - Güncelleme: 25 Nisan 2020 - 21:09

Tarsus İlçesi Ulaş Mahallesinde 30 dönümlük araziye kiraz bahçesi kuran Kemal Karaoğlu ilk mahsülünü alırken Türkiyede’de ise ilk kiraz hasadı yapan kişi oldu.

Düşük rakımlı sahil bölgelerinde zor yetişen kiraz çeşidini yaklaşık 5 yıldır yetiştirmeye çalışan Ziraat Mühendisi Kemal Karaoğlu emeklerinin karşılığını almaktan son derece mutlu oldu.

240 rakımlı Ulaş mahallesine kurduğu 30 dönümlük kiraz bahçesinden ilk ürünü alan Karaoğlu önümüzdeki günlerde seri üretime geçeceğiz dedi.

Ziraat Mühendisi ve Bahçe Sahibi Kemal Karaoğlu yaptığı açıklamada, “sıkıntılı günlerimizde hastalıkla ilgili olan koronalı dönemlerde biz halkımıza diyoruz ki evde kal Türkiyem biz zaten üretiyoruz.
Bizler size bu meyveyi sebzeyi bizzat ulaştıracağız hiç merak etmeyin
Tabii ki korona dediğim zaman virüstür bu virüslerle mücadele'de nedir insan vücudunun dirençli olması gerekiyor
Dirençli olabilmesi için de bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekiyor, bunun için de diyoruz ki Turfanda olan üretmiş olduğumuz kiraz erik nektarin şeftali gibi ve bilhassa narenciye türlerini bol bol tüketin diyoruz ki insan vücudunda dirençli hale getirelim hastalıkla savaşımız başarılı olsun.

Ziraat Mühendisi Deniz Gürbüz, “Ziraat Mühendisleri olarak Türkiye'nin böyle önemli ürünlerinden sert çekirdikli de ve dünyaya tanıtımda ihracatçıların kapısını açan Türkiye'nin döviz girdisi en fazla artıracak ürünlerden biri olan çok erkenci bir kiraz bahçesindeyiz.

Erkenci bir kiraz çeşididir Türkiye'de sahil kısmında sıcak bölgelerde böyle bir çeşit yetiştirmek çok zordur

Bu sayede biz Türkiye'de yeni ürün gruplarını özellikle sahil bölgelerine yeni ürün çeşitleri oturtma da büyük bir başarı elde ettik

Bunlar sayesinde Türkiye'nin bazı ürün grupları artık değişmeye başladı neden çünkü bunlar girdisi getirisi çok fazla olan ürün çeşitleridir bu Türkiye'nin çiftleri için tüketiciler için önemli bir ürün arz etmektedir yine ihracatlarımız için çok önemlidir çünkü ne kadar erken çıkan bir ürün fiyatta da ederi de o kadar yüksek oluyor

Bu dönemde coronavirüs çok ciddi anlamda sorun hepimize sağlık sokağa çıkamıyor iyi bir beslenmesi lazım biz de yine evde kal Türkiyem sloganıyla çiftçilerimiz sayesinde Ziraat mühendisleri sayenizde tüketicilerimizin daha sağlıklı daha pozitif olabilmeleri için bu çeşitli bu tarz ürünleri yetiştirerek onlar daha sağlıklı ve vücutlarının savunma mekanizmasını artıracak önemli ürünlerinden bir tanesi de kiraz da biliyorsunuz kirazın içerisindeki bir sürü vitaminler mineraller insanların vücudunu daha çabuk iyileşmesinde etki etmektedir dedi.
Okan ÇALIŞKAN/Tarsus

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti