"İki tokat attım" dedi, tahliye oldu

"İki tokat attım" dedi, tahliye oldu

Çırağını triger kayışı ile döven usta, çocuk mahkemesinde verdiği "Bacaklarına iki tokat attım" ifadesinden sonra tahliye oldu

25 Kasım 2019 - 11:23

Konya'da 16 yaşındaki lise öğrencisi çırağını triger kayışı ile döven ustanın çocuğa karşı eziyet ve kasten yaralama suçlarından 19,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı. 

Oto tamir ustası F.S. (33) hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, “Daha önce de malzemeleri kırdığı için bacaklarına iki tokat attım. Bunun dışında bir eylemim olmamıştır" ifadesini verdi. F.S, bu ifadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Kararı duyan M.A. ise gözyaşlarını tutamadı. 

OLAY

Açık öğretim lisesi öğrencisi M.A., bir yakınlarının tavsiyesi üzerine temmuz ayında Karatay Motorlu Sanayi Sitesi'nde oto tamir ustası olan F.S.'nin yanında çırak olarak çalışmaya başladı. İddiaya göre, M.A., tamir aletlerinden birini yere düşürdü. F.S. de 'Malzemeleri düşürüp konsantrasyonumu bozuyorsun, beni sinir ediyorsun' diyerek triger kayışıyla M.A.'yı dövdü. Aldığı darbeler sonucu bacak ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan ve morluklar oluşan M.A., iş çıkışı kuzeninin yardımıyla eve gitti. Durumu gören aile Özalkent Polis Merkezi'ne giderek şikayetçi oldu. Şikâyetin ardından F.S. gözaltına alındı. Suçlamaları kabul etmeyen F.S., çırağının kendisine iftira attığını ileri sürerken, Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla serbest bırakıldı.

Ailenin avukatı, M.A.'nın uğradığı şiddet sonucu psikolojisinin bozulduğunu belirterek, Cumhuriyet Başsavcılığı'na F.S.'nin serbest bırakılmasına itiraz etti. M.A.'nın yapılan sağlık kontrolünde aldığı darbeler sonucu bacak ve boynunda ciddi derecede doku zedelenmesi meydana geldiği raporu üzerine F.S. savcılık kararıyla yeniden gözaltına alınıp çıkarıldığı 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği'nce 'çocuğa karşı eziyet' suçundan tutuklandı. 

Konya 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'çocuğa karşı eziyet ve kasten yaralama' suçlarından 19,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanık, savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, M.A.'ya sadece tokat attığını belirtti. F.S., "Suçlamaları kabul etmiyorum. Kendisini triger kayışı ile dövmedim. Başka suçlamaları kabul etmiyorum. Şikayetten vazgeçme olursa kabul ederim. Öncelikle beraatimi istiyorum" dedi.

Duruşmada pedagog eşliğinde olayı anlatan M.A. ise ustasının kendisine defalarca tokat atıp, dövdüğünü, savunmaları kabul etmediğini söyledi. M.A., ifadesinde, "Ben orada çırak olarak çalışıyordum. İş yerinin zemini düzgün olmaması nedeniyle benzin pompasının şamandırasını kırdım ve bunun üzerine ustam bana kızdı. O gece saat 03.00'e kadar çalıştık. O günün akşamında gece saatlerinde tekrar bana kızıp, 'niye eşyamı kırdın' diye yüzüme tokat attı. 'Niye susuyorsun' diye kızarak bana yine tokat attı. Beni dövdükten sonra hiçbir şey olmamış gibi yemek yedik. Ertesi gün babamı iş yerine çağırarak 'Oğlun bu malzemeleri kırdı' dedi. Babamda, 'Malzemelerin bedelini ödeyeceğim, oğlum işten ayrılsın' dedi. Babama, 'Bu işi yapabilir, biraz daha kendine güvenip, çalışmaya devam etsin' dedi. Orada çalışmaya devam ettim. Ustam bir gün müşteri ile tartıştı. Ona sinirlerince bana yukarı çık dedi. Daha sonra yanıma gelerek bana 'Sen işe yaramazsın, bana zarar veriyorsun, ben stres yapıyorum' diyerek tokat atıp triger kayışıyla bacaklarıma 30-40 kez vurdu" dedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan hakim, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, tutuklu kaldığı süre ve delillerin büyük ölçüde toplanmış olması, karartılma ihtimali bulunmaması nedeniyle F.S'nin tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi. Karar üzerine ağlayarak salondan çıkan M.A. sinir krizi geçirirken, aile verilen karara tepki gösterdi. Dava, ertelendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaattin Çakıcı, Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti
Alaattin Çakıcı, Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti
Koronavirüsten bugün 22 kiyi hayatını kaybetti
Koronavirüsten bugün 22 kiyi hayatını kaybetti