"İhtiyaç doğmasa parti kurulmazdı"

"İhtiyaç doğmasa parti kurulmazdı"

DEVA Partisi Konya İl Teşkilatı'nda konuşan Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, Türkiye'de siyasetin çatışma, kutuplaştırma ve ötekileştirme yöntemiyle yapıldığını, bu nedenle yeni partilerin doğduğunu söyledi

23 Eylül 2020 - 16:29

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcıları Sadullah Ergin, Nihat Ergün, Burak Dalgın ve Kurucular Kurulu Üyesi Selma Aliye Kavaf, DEVA Partisi Konya İl Başkanlığında teşkilat mensupları ile bir araya geldi. Partililer, basına açık toplantıda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Deva Partisi İl binasında düzenlenen basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Deva Partisi Konya İl Başkanı Seyit Karaca, "Elimizi taşın altına koymak ve ülkemizi yeniden siyasi atmosfere sokmamız gerekiyor. Bu tek başına kimsenin yapabileceği bir şey değil. Bu nedenle şikayet etmeyi bırakıp, mücadele etmeye başlamalıyız, başlamalısınız" diye konuştu.

Siyasi partilerin zor şartlar altında kurulduklarına vurgu yaparak, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, şartlar bu kadar zor olmasaydı yeni bir siyasi parti kurulma ihtiyacı doğmayacağını ve 81 vilayette hızlı bir teşkilatlanmanın mümkün olmayacağını söyledi.

Toplumda yeni bir siyasi çıkışa, yeni bir harekete, kapsamlı bir ihtiyaç olduğunun mesajını aldıklarını ifade eden Ergün, "İnsanlar, herkesin bir partisi var, bizim de partimiz olsun düşüncesiyle parti kurmazlar. Yoğun ihtiyaçların var olduğu ortamlarda siyasi partiler kurulur. Siyasi partiler, bir ülkede barış, özürlük, hukuk, huzur, güven üretmelidir. Siyasetin siyasetçinin görevi budur. Uzunca bir zamandır siyaset bunları üretmiyor. Çatışma, gerginlik, kutuplaştırma, ötekileştirme, dışlama, adaletsizlik, hukuksuzluk ve eşitsizlik üretiyor. Siyaset işini yapmıyor. Bunlar olmayınca ekonomi de işlev göremez hale geliyor. Ekonominin de sağlıklı şekilde yürümesi için iyi bir alt yapıya ihtiyacı var. Adaletin, özgürlüğün olmadığı yerde ekonomi olmaz. Ekonominin güvene ve adalete ihtiyacı var. Fırsat eşitliğine ihtiyacı var. Görmediğimiz köprünün, yolun parasını kat kat fazlasıyla ödemek zorunda kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin ve Burak Dalgın da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yasama, yürütme ve yargının tek bir elde toplandığını belirterek, hak ve özgürlüklerin insafa bırakıldığını dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TGC Basın Vakfı Kocaeli Valisini ziyaret etti
TGC Basın Vakfı Kocaeli Valisini ziyaret etti
Bakan Koca son 24 saatin rakamlarını açıkladı
Bakan Koca son 24 saatin rakamlarını açıkladı