"Hükümetin sözü bir kez daha havada kaldı"

"Hükümetin sözü bir kez daha havada kaldı"

Memur ve memur emeklisine yapılan zam oranlarına tepki gösteren İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş, yapılan zammın tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşattığını söyledi

04 Ocak 2021 - 12:32

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TÜİK'in enflasyon rakamlarının açıklamasının ardından belirlenen memur ve memur emekli maaş zamlarının kimseyi memnun etmediğini kaydetti.

Memur ve memur emeklilerine yapılan zammı ‘hayal kırıklığı’ olarak değerlendiren Milletvekili Yokuş, “Ülkemizde enflasyon başta olmak üzere işsizlik ve istihdam gibi birçok konuda veriler açıklayan TÜİK’e güven kalmadı. TÜİK’in ne enflasyon rakamları çarşı pazara uymakta, ne de istihdam rakamları iş yerlerine uymaktadır. İşsizlik rakamları ise tam bir fiyasko. TÜİK’in enflasyon rakamlarına bağlı olarak açıklanan maaş zammı da tam anlamıyla hayal kırıklığına neden oldu. Memur ve emekli açlığa mahkum edildi” dedi.

“GEÇEN YILI ARAYACAKLAR”

Beklentilerin altında yapılan zamla birlikte işçi ve memurların bir önceki yılı arayacağını belirten Yokuş, “Başta emekliler olmak üzere işçiler, memurlar ve kendi hesabına çalışanlar bir önceki yılı arayacaklar. 2021 yılında ortalama yüzde 17 oranında vergi ödeyecek olan Türk halkının alım gücü daha da azalacak. Ayrıca gelir vergi dilimlerinin yüksekliği nedeniyle başta işçi ve memurlar olmak üzere gelir vergisine tabi olan tüm kesimler resmi enflasyonun altında gelire sahip olacaklar ve enflasyona ezdirilecekler. Bunlarla birlikte hükümet yetkililerinin her yıl nakarat haline getirdikleri ‘Biz İşçiyi, memuru ve emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz’ sözü bir kez daha havada kalacak” şeklinde konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon Aralık ayında yüzde 1,25 olarak gerçekleşirken yıllık enflasyon 14,60 oldu. Enflasyon oranının açıklanmasıyla memur ve emekli maaş zammı da belli oldu. Buna göre memurlara yüzde 7.36, SSK ve BAĞKUR emekli maaşlarına ise yüzde 8,36 zam yapılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı