"Hükümet korona sürecinde tutarsız ve fırsatçı...

"Hükümet korona sürecinde tutarsız ve fırsatçı davrandı"

Haftalık değerlendirme toplantısını İstanbul İl Başkanlığı'nda yapan Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, hükümetin koronavirüs sürecinde tutarsız ve fırsatçı davrandığı belirterek, ekonomi yönetimin eleştirdi

01 Haziran 2020 - 18:26

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, haftalık olağan değerlendirme toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığı binasından canlı olarak yayınlanan konuşmasına, 27 Mayıs Darbesi ve 29 Mayıs İstanbul’un fethi yıldönümlerini hatırlatarak başladı. Gelecek Partisi olarak nereden ve hangi mihraktan gelirse gelsin, her türlü darbeci, vesayetçi ve cuntacı anlayış karşısında dimdik duracaklarını dile getiren 27 Mayıs kararlarının tamamen geçersiz -yok hükmünde- sayılması için TBMM’ye yasal düzenleme çağrısında bulundu.

1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine girildiğini hatırlatan Davutoğlu, sağlık personeli, garsonlar, mağaza çalışanları, kasiyer, otobüs ve taksi şöförleri gibi yoğun temas grubuna test yapılmasını önerdi. Davutoğlu, yeni dönemde idari izinli sayılan personel içinde gebelere yer verilmemesini eleştirirken, uluslararası seyahat yasaklarının kaldırılması konusunda salgın tehdidinin güçlü olarak sürdüğü ülkelerle ilgili dikkatli olunması uyarısında bulundu. İktidarın korona süreci boyunca tutarsız ve fırsatçı kararlara imza attığını söyleyen Davutoğlu, 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşlar için evden çıkmama yasağının sürmesinin endişe yarattığını söyledi.

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin kaynağının siyasi kriz olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Bugün, Türkiye’de bir ekonomik kriz yaşadığımız için siyasal kriz yaşamıyoruz. Tam tersine, bir siyasal kriz, hukuk krizi, adalet krizi ve en önemlisi yönetim krizi yaşadığımız için ekonomik kriz yaşıyoruz. Hukukun keyfileştiği, adaletin olmadığı, özgürlüklerin baskı altına alındığı ve demokrasinin işlemediği ülkelerde ekonomik ve sosyal krizler de mukadder oluyor” diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği yeni hastanelerin yapım sürecini gündeme getirerek, hastanelerden birinin bedava yapıldığının açıklanmasına tepki göstererek, “Bu devletin neredeyse bütün işlerini verdiği bir müteahhittin yapacağı bedava hastaneye ihtiyacı yoktur. Olmamalıdır. Yıllarca kamu kaynaklarıyla büyüyenlerin lütuflarıyla değil milletimizin vergileriyle hastanelerimiz yapılmalıdır. Bu şeffaflıktan uzak ilişki tarzı tam demokratik hukuk devletlerinde değil ancak hukukun ayaklar altına alındığı, rüşvetin ve suiistimalin diz boyu olduğu ülkelerde olur” dedi.

Davutoğlu, “ekonomi yönetiminde cehalet diz boyu diyerek” ekonomi yönetimini ağır sözlerle eleştirdi. Hazine ve Maliye bakanının Çin özentisine Cumhurbaşkanın sessiz kalmasını da eleştiren Davutoğlu, iktidarın dış politikada tutarsız hareket ettiğini söyledi.

İktidarın büyüme rakamlarını çarpıtarak bir illüzyon peşinde koştuğunu vurgulayan Davutoğlu, 2019 yılındaki küçülme dikkate alındığında, 2018 yılı ilk çeyreğinden, 2020 yılı ilk çeyreğine kadar toplam büyümenin sadece yüzde 2,1 olduğunu hatırlattı. 

Gelecek Partisi genel merkezinin bu ay içinde açılışının gerçekleştirileceğini söyleyen Davutoğlu, 53 il, 172 ilçe başkanın atamasının gerçekleştiğini, önümüzdeki günlerde uzmanların da katılımıyla “Yeni Anayasa ve Yönetim Sistemi” çalışma grubu oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı