Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi’nin babası hayatını kaybetti

Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi'nin babası hayatını kaybetti

Konya'da silah üretiminin devamının sağlanması amacıyla Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifinin kurulmasında öncülük eden isimlerden Ömer Yalçın vefat etti

14 Ekim 2021 - 12:39

Huğlu Kooperatifini kurarak, bölgenin ekonomik kalkınmasına önemli katkıları olan Ömer Yalçın hayatını kaybetti. Huğlu'nun av tüfekleri ile dünyaya açılmasını sağlayan Ömer Yalçın'ın vefatı, Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi ve bölgede büyük üzüntü ile karşılandı.

Ateşli silah olması nedeniyle 1960 yılında av tüfeği imalatının yasaklanması üzerine yapılan girişimler sonucu Milli Birlik Komitesince, kooperatif kurulması halinde av tüfeği yapımına izin verileceği belirtilmiş ve Ömer Yalçın, 1962'de Ömer Dere ile birlikte 155 ortaklı S.S. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifini kurmuştu. Ömer Yalçın başkanlığında kurulan kooperatif ile dağınık şekilde sürdürülen av tüfeği yapımı bu tarihten itibaren kooperatifleşmişti. 1970 yılına kadar elektriği olmayan Huğlu’da jeneretörlerle ve yoğun el işçiliği ile ilkel bir şekilde devam eden silah üretimi bu yıldan itibaren mekanize üretime geçmişti.

KONYAOLAY olarak merhum Ömer Yalçın'a Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı