Hizmet-İş’ten "Kadına Şiddete Hayır"

Hizmet-İş'ten "Kadına Şiddete Hayır"

Hizmet-İş Sendikası Konya Şubesi Kadın Komite Başkanı Özbay, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde kadına uygulanan her türlü şiddete karşı olduklarını bir kez daha yineledi

25 Kasım 2019 - 10:36

Hizmet-İş Sendikası Konya Şubesi Kadın Komite Başkanı Şehnaz Özbay, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Ailemizin baştacı kadınlarımız için şiddete hayır diyoruz" dedi.

Sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri olarak kadınların dik duruşlarından asla vazgeçmeyeceğini vurgulayan Özbay, Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a kadar tek yürek olmuş kadınlar ve anneler olarak “kadına şiddet yakışır” etiketine kesinlikle karşı çıktıklarını belirtti ve yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunu, kadınların yanında olmaya davet etti.

Cumhuriyet tarihinin kadınların kurtuluş mücadelesine verdiği örneklerle dolu olduğunu hatırlatarak, "Halime Çavuş’ların, Şerife Bacı’ların, Nene Hatun’ların evlatları olarak bu ülkenin kurtuluş mücadelesinin yanında olduk, şimdi de bu ülke ilelebet var olsun diye mücadele edeceğiz" diyen Özbay, şöyle devam etti:

"Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) işyerlerinde şiddet ve tacizin önlenmesini amaçlayan 190. sayılı sözleşmenin kabulünde öncülük etmelidir. Sözleşmeye öncülük etmek sadece Hükümetin değil; tüm işverenler ve işçi sendikalarının görevi olmalıdır. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Kadın Komiteleri olarak bu mücadelenin sürmesi için Türkiye’nin tüm kesimlerinden gayret ve destek beklemekteyiz. Türkiye’de 2019’un son 11 ayında 352 kadın, maruz kaldığı şiddet sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Bu tablo gelişen ve büyüyen Türkiye’ye yakışmamaktadır. Kadınların öldürülmediği, tecavüze uğramadığı ve psikolojik şiddet görmediği bir dünya için hayatın her alanında erkeklerle kadınlar bir ve beraber olmalıdır. Yiğitlik ve mertlik kendinden güçsüzleri ezmek, dövmek, taciz etmek değildir. Yiğitlik, mertlik savunmasız olana, güçsüz olana merhametli ve adaletli davranmaktır. Kadın toplumun duruşudur, özetidir. Sessiz çığlıklarımızı, tek ses olarak dünyanın her yerinde kadın şiddetine ‘Dur!’ diye haykıran güçlü bir sese dönüştürelim."

“Kadın toplumun yarısıdır” hareketiyle birlikte, karanlık yapıların ve düşüncelerin yıkılacağına inandıklarını ifade eden Özbay, HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı HİZMET-İŞ Sendikası olarak kadınlara yapılan her türlü şiddeti kınadıklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaattin Çakıcı, Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti
Alaattin Çakıcı, Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti
Koronavirüsten bugün 22 kiyi hayatını kaybetti
Koronavirüsten bugün 22 kiyi hayatını kaybetti