Hızlı tren seferleri yeniden başlıyor

Hızlı tren seferleri yeniden başlıyor

Koronavirüs nedeniyle ara verilen hızlı tren seferleri yarı kapasite ile Mayıs Perşembe günü yeniden başlıyor

26 Mayıs 2020 - 16:51

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yeni hızlı tren seferlerinin 28 Mayıs Perşembe günü yarı kapasite başladığını söyledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, YHT seferlerine koronavirüs tedbirleri nedeniyle ara verildiği hatırlatılarak, ilk seferin perşembe günü saat 07.00'de Ankara-İstanbul seferi ile başlatılacağı bildirildi. İlk tren Bakan Karaismailoğlu tarafından uğurlanacak.

Salgının dünyada yayılmaya başlamasıyla birlikte uluslararası havayolu, denizyolu ve demiryollarında birçok ülke ile seferlerin durdurulduğunu dile getiren Karaismailoğlu, "Ülkemizde vaka yaşanması beklenmeden, hastalığın Avrupa’da görülmesinin ardından Türkiye’de tüm uçakların yanı sıra yüksek hızlı trenler, konvansiyonel trenler, Başkentray ve Marmaray gibi kent içi raylı sistemlerin de dahil olduğu tüm toplu ulaşım araçlarında sefer öncesi ve sonrasında dezenfekte işlemleri başlatıldı. Karayollarında da otobüs firmalarına ve otobüslerin mola verdikleri duraklardaki işletmelere her türlü tedbirleri almaları ve dezenfektan işlemlerini yapmaları talimatlandırıldı. Söz konusu çalışmalar, hastalığın Türkiye’ye girişini önemli oranda geciktirdi" dedi. 

Normalleşme dönemine geçilmesiyle birlikte tüm ulaşım modlarının yeniden hizmet vermeye başlayacağını bildiren Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

"İlk trenimizi perşembe sabahı saat 07.00’de Ankara’dan İstanbul’a uğurluyoruz. Seferleri sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatıyoruz. Perşembe günü itibariyle YHT hatlarında günde 16 sefer yapmaya başlıyoruz. Trenimiz yarı kapasite ile çalışacak. Sadece Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden HES (Hayat Eve Sığar) kodu almış ve seyahat belgesi olan vatandaşlarımız bu seferde seyahat edebilecek. Güvenlik tedbirleri nedeniyle her yolcunun biletine ait koltukta oturması gerekecek ve yer değişimlerine izin verilmeyecek. İstasyonlarda ve bilet kontrol noktalarında hastalık belirtisi gösteren yolcular kesinlikle trene alınmayacak. Gar, istasyon ve trenlerde maske takılması ise zorunlu olacak. Yolculuğun her aşamasında sosyal mesafe kurallarına uyulması sağlanacak. Yüksek hızlı trenlerin her sefer öncesi ve sonrasında ayrıntılı temizliği ve dezenfekte işlemleri de yapılacak. Amacımız vatandaşlarımızı güvenli ve sağlıklı bir şekilde istedikleri yere ulaştırmak."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı